Sudan: Zróbmy coś aby zakończyć kryzys praw człowieka w Darfurze – Amnesty International

Sudan: Zróbmy coś aby zakończyć kryzys praw człowieka w Darfurze

Ostatnie doniesienia z Darfuru , w zachodnim Sudanie, mówią o kryzysie ludnościowym. Oszacowano, że około milion ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Ponad 10.000 zostało zabitych. Janjawid, milicja mająca poparcie rządowe, która często działa wraz z rządowymi siłami zbrojnymi , na szeroką skalę narusza prawa człowieka. <-xml:namespace prefix = o />


Relacje przekazane Amnesty International potwierdzają systematyczną kampanię nadużyć. Mężczyźni byli zabijani w meczetach, kobiety były gwałcone na oczach swoich mężów, a starsze kobiety zabijano podczas gdy ich domy trawiły płomienie –  wszystkie te czyny, które trudno nazwać pojedynczym przypadkiem okrucieństwa,  miały na celu upokorzenie i zniszczenie struktury życia społecznego.

-Byłam w domu gdy pojawiło się wojsko razem z Janjawid na koniach i wielbłądach. Otoczyli wioskę , podłożyli ogień pod wiele domów i strzelali do ludzi, mój brat został zabity na moich oczach.-

Cywile i uciekinierzy z Darfurze, którzy znaleźli schronienie w sąsiadującym Czadzie, żyją w nieustannym strachu przed dalszymi atakami i ciągle walczą o przeżycie z powodu skandalicznych warunków humanitarnych.


Pomimo, że rządy całego świata razem z organizacjami takimi jak Unia Afrykańska, Unia Europejska  i Liga Arabska potępiły pogwałcenie praw człowieka w Darfurze, jednak ich słowa nie mają pokrycia w czynach.


Międzynarodowa społeczność powinna mieć odwagę by być wierną swoim przekonaniom i zastosować większą presję na rząd Sudanu aby zapanował nad Janjawid i położył kres pogwałceniu praw człowieka w Darfurze. 

Co możesz zrobić-


Dołącz się do apelu wzywającego rząd Sudanu do przeciwstawienia się pogwałceniom praw człowieka w Darfurze. Napisz do Porucznika Generalnego Omara Hassana Ahmad’a al – Bashir’a, prezydenta Sudanu  

-


Lieutenant-General Omar Hassan Ahmad al-Bashir


President’s Palace


PO Box 281


Khartoum


Sudan


Fax: + 24911 771651/783223/779977
Komunikacja z Sudanem może być utrudniona, więc jeśli za pierwszym razem nie uda się dostarczyć wiadomości, prosimy o ponowne próby.Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4822