Kryzys w Wenezueli
Wenezuela pogrąża się w chaosie. Dotychczas władze wielokrotnie zaprzeczały, że kraj przeżywa kryzys praw człowieka i odrzucały międzynarodową pomoc humanitarną, dlatego naświetlamy fakty o kryzysie – zapoznaj się z nimi i rozpal #ŚwiatłoDlaWenezueli.
Dwa lata temu Sąd Najwyższy – wspierany przez prezydenta Nicolása Maduro – chciał przejąć kontrolę nad Zgromadzeniem Narodowym, w którym opozycja posiada większość. To wywołało masowe protesty od kwietnia do lipca, które zostały stłumione przez administrację Maduro. Zginęło wówczas ponad 120 osób, blisko 2 000 zostało rannych, a ponad 5 000 zostało zatrzymanych. Nasi badacze przeprowadzili dziesiątki wywiadów z uczestnikami demonstracji. Raport Amnesty International „Noce terroru” z 2017 r. ujawnia brutalne włamania sił bezpieczeństwa do prywatnych domów, by zastraszyć ludzi i zabronić im uczestnictwa w demonstracjach lub jakiejkolwiek innej formy protestu.
Kryzys gospodarczy i humanitarny. Władze ukrywające łamanie praw człowieka. Co się dzieje w Wenezueli?
Poradnik przetrwania: co wziąć ze sobą w podróż do Wenezueli?
Masowe protesty
Mieszkańcy i mieszkanki Wenezueli, mimo zagrożenia ze strony policji i wojska, wciąż domagają się godnego życia. Tylko między 21 a 25 stycznia 2019 roku odbyły się 1023 protesty. Zginęło co najmniej 41 osób w okolicznościach związanych z demonstracjami, wszyscy od ran postrzałowych. Amnesty International udokumentowała sześć pozasądowych egzekucji dokonanych przez wspierane przez państwo siły bezpieczeństwa, a także nadmierne użycie siły przez policję i wojsko. Ponad 900 osób zostało arbitralnie zatrzymanych, wśród nich było 137 dzieci i młodzieży.
Gdybyśmy żyli w wolnym kraju, mój brat nie zostałby zabity…jedynym „przestępstwem” jakie popełnił było posiadanie odmiennego zdania.
Brat ofiary pozasądowej egzekucji
W tym kraju nie da się żyć. Nawet jeśli pracujesz, nie stać Cię na jedzenie. Nie ma leków. Nie mamy wystarczającej ilości pieniędzy, walczymy o przetrwanie.
Młody mężczyzna aresztowany podczas protestów
10 rzeczy, które musisz wiedzieć o kryzysie w Wenezueli
1. Masowe protesty: 21–25 stycznia 2019 r. w kraju odbyły się 1 023 protesty.
2. Nadmierne użycie siły: 21–25 stycznia 2019 r. 41 osób zginęło w protestach.
3. Polityka represji: pozasądowe egzekucje, nadmierne użycie siły pod pretekstem „zwalczania przestępczości”.
4. Dzieci wśród zatrzymanych: 137 dzieci i młodzieży zatrzymanych w styczniu 2019 r.
5. Cywile sądzeni przez sądy wojskowe: 817 osób od kwietnia 2017 r.
6. Trzy miliony uchodźców i migrantów: 10% populacji.
7. Tłumienie wolności słowa: 11 dziennikarzy zatrzymanych w styczniu 2019 r.
8. Kryzys gospodarczy: w 2019 r. roczna stopa inflacji osiągnie 10 000 000%.
9. Rząd zaprzecza: pomoc humanitarna nie jest wpuszczana.
10. Destrukcyjne sankcje USA: główny partner handlowy.
Kryzys gospodarczy i humanitarny
Warunki życia w Wenezueli pogarszają się z dnia na dzień. Milionom mieszkańców brakuje żywności i lekarstw. Przerwy w dostawie prądu spowodowały śmierć pacjentów w szpitalach oraz zepsucie zapasów jedzenia. Inflacja osiągnęła tak wysoki poziom, że kupno 4 litrów mleka pochłania całą miesięczną minimalną pensję.
Ucieczki z Wenezueli
Co warto wiedzieć o uchodźcach z Wenezueli? ONZ szacuje, że od 2015 r. z Wenezueli uciekło już ponad 3 miliony osób. Jako główną przyczynę ucieczki Wenezuelczycy wskazywali brak zapewnienia prawa do opieki zdrowotnej oraz dostępu do żywności. W ostatnich miesiącach znacznie zintensyfikowała się skala migracji z tego kraju. Liczba migrantów może być znacznie większa, gdyż liczba 3 milionów nie obejmuje osób, które nie zgłosiły się z wnioskiem o ochronę.
Międzynarodowa sprawiedliwość to jedyna nadzieja dla ofiar łamania praw człowieka w Wenezueli. Czas uruchomić wszystkie możliwe mechanizmy, by zapobiec kolejnym zbrodniom.
Erika Guevara-Rosas, dyrektorka Amnesty International ds. obu Ameryk