Światowy Dzień Uchodźcy – apel organizacji pozarządowych – Amnesty International

Światowy Dzień Uchodźcy – apel organizacji pozarządowych

Chcemy podkreślić odwagę i siłę milionów ludzi, którzy w tej chwili walczą o życie. Chcemy pokazać, że każdy/a z nas może przyczynić się do zapewnienia im bezpieczeństwa. To dobry czas, żeby przypomnieć, czym są godność człowieka i solidarne wsparcie.


Witajcie! Pozdrawiamy Was serdecznie!

Znacie to uczucie towarzyszące otwieraniu okna, kiedy wewnątrz jest zaduch albo otwierania drzwi, za którymi czekają goście? 

Świeży haust powietrza, nowe spojrzenie – do tego Was zapraszamy.

Za kilka dni będziemy obchodzić 20. Światowy Dzień Uchodźcy. Chociaż uchodźców na świecie jeszcze nigdy w historii nie było tak wielu, nie chcemy w tym dniu nasycać się obrazami cierpienia albo wręczać sobie kwiatów i upominków. Chcemy podkreślić odwagę i siłę milionów ludzi, którzy w tej chwili walczą o życie. Chcemy pokazać, że każdy/a z nas może przyczynić się do zapewnienia im bezpieczeństwa. To dobry czas, żeby przypomnieć, czym są godność człowieka i solidarne wsparcie.

O czym mówimy? Dziesiątkom milionów ludzi grozi śmierć z powodu wojen, prześladowań, katastrof klimatycznych. Uchodźcy walczą o życie, usiłując przedostać się przez kolejne zamknięte granice. Uciekają przed przemocą w kraju pochodzenia, by potem doświadczać jej na granicach i na ulicach naszych miast. Wykluczeni, odizolowani w obozach na greckich wyspach, czekają latami, aż Europa udzieli im ochrony. Bez wody, ogrzewania, jedzenia, szkoły, pozbawieni wolności spędzają długie lata w oczekiwaniu na spełnienie marzenia o bezpiecznym domu. Inni po kilkadziesiąt razy odbijają się od granicy Rzeczypospolitej, ponieważ jej strażnicy “nie słyszą” próśb o udzielenie ochrony. Jeszcze inni, przy naszej bezczynności, tracą życie na morzu, zanim zdążą wypowiedzieć słowo „azyl”.

Na czubkach naszych nosów nie widać tych zjawisk. Zaabsorbowani wirusem i samymi sobą straciliśmy z oczu innych, nawet najbardziej potrzebujących.

Dzisiaj spoglądamy w stronę uchodźców z podziwem. Widzimy z jaką odwagą i siłą walczą  o swoje życie. 

Jednocześnie patrzymy w stronę europejskich rządów, które nie wywiązują się ze swoich zobowiązań. Zamknięte przejścia, strzały na granicy, drut kolczasty i odpychanie rozpadających się  łodzi od brzegów – to nie jest dobra odpowiedź na potrzeby zdesperowanych ludzi.

Gdy zawodzą rządy, czas na nas. Naszym obywatelskim obowiązkiem jest sprzeciw i działanie. Obywatelska niezgoda nie może już ograniczać się do deklaracji. To jest czas działania. Zwracamy się zatem do wszystkich, dla których wartością jest prawda, troska i szacunek do drugiego człowieka, wzajemna życzliwość oraz wypełnianie prawnych zobowiązań – nie pozostawiajmy ludzi w potrzebie bez wsparcia.

Jest nas dużo! Mówimy więc głośno – dość przepraszania za działania naszych rządów. Najwyższy czas na wspólne działanie. Reagujmy na przemoc, nie zgadzajmy się na odbieranie ludziom godności. Zaufajmy swoim intencjom, dobru, które jest w każdej i każdym z nas. Razem możemy mieć wpływ na los wielu ludzi. 

Można naprawdę wiele. Można zacząć od prostego działania: dołącz do naszego wydarzenia na FB, czytaj nasze wiadomości, weź udział w spotkaniach online i podziel się tą wiedzą z osobami w Twoim otoczeniu, wspieraj tych, którzy działają na rzecz uchodźców i uchodźczyń. Im więcej nas będzie, tym większa szansa na zmianę. Nie bądźmy obojętni.

Dołącz do naszego wydarzenia na FB

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

71856