Syria: Cywilne usiłujący uciec z Ar-Rakki uwięzieni w „śmiertelnym labiryncie” – Amnesty International

Syria: Cywilne usiłujący uciec z Ar-Rakki uwięzieni w „śmiertelnym labiryncie”

Tysiące cywilów uwięzionych w ar-Rakce w północnej Syrii znajduje się pod ostrzałem ze wszystkich stron podczas końcowej fazy bitwy o kontrolę nad miastem. Amnesty International przeprowadziła szczegółowe śledztwo w terenie. Walczące strony muszą ochronić cywilów i zapewnić im bezpieczną drogę ucieczki z linii frontu.

W opublikowanym dziś raporcie organizacja udokumentowała śmierć oraz obrażenia setek cywilów od momentu rozpoczęcia ofensywy w czerwcu w celu odbicia najważniejszej twierdzy grupy zbrojnej tak zwanego Państwa Islamskiego (PI).

Osoby, które przeżyły oraz świadkowie powiedzieli Amnesty International, że każdy, kto próbuje uciec musi zmierzyć się z bombami-pułapkami PI, snajperami, atakami artylerii i nalotami koalicji sił pod przewodnictwem USA, walczących u boku grupy zbrojnej Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF). W tym samym czasie syryjskie siły rządowe wspierane przez Rosję bombardowały cywilów w wioskach i obozach na południe od rzeki, w tym zrzucały zakazane bomby kasetowe.

6 czerwca SDF i siły koalicyjne rozpoczęły końcową fazę operacji odbicia ar-Rakki spod kontroli tzw. PI. W połowie czerwca syryjskie siły wspierane przez Rosję rozpoczęły ataki z powietrza na wioski i obozy dla wysiedlonych na południe od miasta. Setki cywilów zostały zabite lub ranne w atakach ze wszystkich stron.

Nie wiadomo ilu dokładnie cywilów pozostaje uwięzionych w Ar-Rakce – ONZ szacuje od 10 000 do 50 000. Prawdopodobnie większość z nich ukrywana jest w Starym Mieście i innych terenach kontrolowanych przez tzw. PI oraz wykorzystywana jest jako ludzkie tarcze.

„Piekło” nieustającego ostrzału

Cywile wciąż uwięzieni w Ar-Rakce są w poważnym niebezpieczeństwie z powodu intensywnych ostrzałów i nalotów sił koalicyjnych.

Darajja, na zachód od centrum ar-Rakki, to jeden z obszarów, który został ciężko zbombardowany przez siły koalicyjne, w tym między 8 a 10 czerwca.

Jeden z mieszkańców Darajja powiedział: „To było piekło, wiele pocisków trafiło w ten obszar. Mieszkańcy nie wiedzieli jak się ratować. Niektórzy biegali z jednego miejsca w drugie…gdzie znów spadały bomby. Czy SDF i koalicja nie wiedziała, że ten teren jest pełen cywilów? Byliśmy tam uwięzieni…bo Daesh [PI] nie pozwoliło nam odejść”.

Inny mieszkaniec opisał, jak 10 czerwca kilkanaście pocisków trafiło w dzielnicę jednopiętrowych domów w Darajja i zabiło co najmniej 12 osób, w tym 75-letniego mężczyznę i 18-miesięczne niemowlę: „Bomby trafiały w domy jeden po drugim. To było nie do opisania, jak koniec świata – hałas, krzyczący ludzie. Nigdy nie zapomnę tej rzezi”.

Ci, którzy przeżyli, powiedzieli Amnesty International, że siły koalicji celowały w łodzie przekraczające rzekę Eufrat, jedną z niewielu dróg umożliwiających cywilom próbę ucieczki z miasta.

2 lipca dowódca koalicji, generał Stephen J. Townsend powiedział gazecie New York Times: „Strzelamy do każdej łodzi, którą znajdziemy”. W marcu 2017 siły koalicji rozrzucały ulotki, na których ostrzegano: „Daesh wykorzystuje łodzie i promy do transportu broni i bojowników – nie używajcie łodzi i promów, nadciągają naloty”.

Uwięzieni pod ostrzałem

Państwo Islamskie wykorzystuje wiele taktyk by zapobiec ucieczce cywilów z ar-Rakki, w praktyce wykorzystując ich jako ludzkie tarcze. Bojownicy Państwa Islamskiego umieszczają miny lądowe i pułapki wzdłuż dróg wyjazdowych, ustanawiają punkty kontrolne wokół miasta, wszystko by ograniczyć możliwość poruszania się, jak również strzelają do tych, którzy próbują się wymknąć.

Cywile grozi nieustanne ryzyko w związku z tym, że linia frontu ciągle się zmienia.

Mahmouda, mieszkanka, która opuściła obszar Darajja, powiedziała Amnesty International: „To była strzaszna sytuacja… Państwo Islamskie nie chciało nas zostawić. Nie mieliśmy wody, elektryczności. Było wielu szpiegów policji religijnej. Wszędzie byli snajperzy. Jeśli dostaniesz od snajpera, umierasz w domu. Brakuje lekarzy”.

– Osadzając się na obszarach cywilnych i wykorzystując cywilów jako żywe tarcze, bojownicy Państwa Islamskiego popełniają systematyczne i poważne naruszenia prawa wojny – powiedziała Donatella Rovera.

Zakazane bomby kasetowe

Podczas gdy cywile w ar-Rakce znoszą ciężar wojny, mieszkańcy wiosek na kontrolowanych przez Państwo Islamskie obszarach na południe od Eufratu doświadczają innego ataku. W połowie lipca syryjskie siły rządowe wspierane przez Rosję przeprowadziły masowe naloty, zabijając co najmniej 18 cywilów i raniąc wielu więcej.

Szczegółowe opisy nalotów, które w rozmowach z Amnesty International opowiadały osoby, które przeżyły, wskazują, że syryjskie siły rządowe zrzucały zakazane bomby kasetowe, jak również niekierowane bomby na obszary, na których schroniły się osoby przesiedlone, gdzie żyły w prowizorycznych obozach wzdłuż kanałów irygacyjnych blisko Eufratu.

Kilkoro świadków opowiedziało organizacji jak 23 lipca siły rosyjskie zrzuciły 4 bomby kasetowe na obóz Sabkha, zabijając 10 cywilów, wśród nich 18-miesięczne dziecko. 30 innych osób zostało rannych.

Mieszkańcy miast na południe od ar-Rakki również opisywali masowe bombardowania na tym obszarze w połowie lipca.

– Uwięzieni w ar-Rakce bez wątpienia doświadczają przerażającej brutalności z rąk Państwa Islamskiego. Jednak naruszenia Państwa Islamskiego nie zmniejszają obowiązku ze strony innych walczących stron, by chronić cywilów. Obejmuje to wybór celów, unikanie masowych ataków i podejmowanie wszelkich możliwych środków by minimalizować szkody wśród cywilów – dodała Rovera.

Zdjęcie: AFP/Getty Images
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: Brak zakwaterowania szczególnie zagraża osobom starszym przesiedlonym w wyniku rosyjskiej inwazji – nowy raport Amnesty International

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

14570