Rządowa kampania oblężeń, zabójstw i przymusowych przesiedleń, która uderzyła w tysiące cywilów i zmusiła ich do życia w ciężkich warunkach, stanowi zbrodnię przeciwko ludzkości.
Raport „Uciekniemy albo zginiemy”: Przymusowe przesiedlenia w ramach porozumień „pojednawczych” obejmuje analizę 4 lokalnych porozumień i dokumentuje powiązane z nimi naruszenia praw, do których dochodziło od 2012 roku. Porozumienia przyjęte między sierpniem 2016 a marcem 2017 doprowadziły do przesiedleń tysięcy mieszkańców z 6 oblężonych terytoriów: Darajja, wschodnie Aleppo, al-Waer, Madaja, Kefraja i Al-Fu’a.
Syryjskie władze, a na mniejszą skalę także opozycyjne grupy zbrojne, prowadziły oblężenia cywilów, odcinając ich od żywności, lekarstw i innych podstawowych dóbr, jak również przeprowadzały bezprawne ataki na gęsto zaludnione obszary.
Ludzie poddani tym strasznym naruszeniom nie mieli wyjścia, jak tylko uciekać. W rezultacie tysiące rodzin mieszkają teraz w prowizorycznych obozach w bardzo ograniczonym dostępem do pomocy.
– Jeśli syryjskie władze i opozycyjne grupy zbrojne, takie jak Ahrar asz-Szam i Hat Tahrir asz-Szam, poważnie traktują pojednanie, muszą natychmiast zakończyć te bezprawne praktyki, zakończyć oblężenia i ataki na tysiące cywilów – powiedziała Aleksandra Zielińska, koordynatorka kampanii w Amnesty International.
Raport powstał w oparciu o wywiady ze 134 osobami, które przeprowadzono między kwietniem a wrześniem 2017, w tym z przesiedlonymi mieszkańcami, którzy żyli w oblężeniu i byli atakowani, z pracownikami humanitarnymi i ekspertami, jak również z dziennikarzami i pracownikami ONZ. Amnesty International przeanalizowała także dziesiątki nagrań i zdjęć satelitarnych by zweryfikować zeznania świadków. Organizacja bezskutecznie prosiła o komentarz władze syryjskiej i rosyjskie, jak również organizację Ahrar asz-Szam, która odpowiedziała.
Interaktywna mapa, która pokazuje obszary objęte przymusowymi przesiedleniami znajduje się pod linkiem.