Syria: Działania w ramach strategii „Poddaj się albo zgiń” to zbrodnie przeciwko ludzkości – Amnesty International

Syria: Działania w ramach strategii „Poddaj się albo zgiń” to zbrodnie przeciwko ludzkości

Całe grupy cywilów, którzy żyli w oblężeniu w miejscach intensywnych bombardowań, nie mieli innego wyjścia, jak uciekać lub zginąć w ramach tak zwanych porozumień „pojednawczych” zawartych pomiędzy syryjskimi władzami a opozycyjnymi grupami zbrojnymi, powiedziała Amnesty International w opublikowanym dzisiaj raporcie.

Rządowa kampania oblężeń, zabójstw i przymusowych przesiedleń, która uderzyła w tysiące cywilów i zmusiła ich do życia w ciężkich warunkach, stanowi zbrodnię przeciwko ludzkości.

Raport „Uciekniemy albo zginiemy”: Przymusowe przesiedlenia w ramach porozumień „pojednawczych” obejmuje analizę 4 lokalnych porozumień i dokumentuje powiązane z nimi naruszenia praw, do których dochodziło od 2012 roku. Porozumienia przyjęte między sierpniem 2016 a marcem 2017 doprowadziły do przesiedleń tysięcy mieszkańców z 6 oblężonych terytoriów: Darajja, wschodnie Aleppo, al-Waer, Madaja, Kefraja i Al-Fu’a.

Syryjskie władze, a na mniejszą skalę także opozycyjne grupy zbrojne, prowadziły oblężenia cywilów, odcinając ich od żywności, lekarstw i innych podstawowych dóbr, jak również przeprowadzały bezprawne ataki na gęsto zaludnione obszary.

Ludzie poddani tym strasznym naruszeniom nie mieli wyjścia, jak tylko uciekać. W rezultacie tysiące rodzin mieszkają teraz w prowizorycznych obozach w bardzo ograniczonym dostępem do pomocy.

– Jeśli syryjskie władze i opozycyjne grupy zbrojne, takie jak Ahrar asz-Szam i Hat Tahrir asz-Szam, poważnie traktują pojednanie, muszą natychmiast zakończyć te bezprawne praktyki, zakończyć oblężenia i ataki na tysiące cywilów – powiedziała Aleksandra Zielińska, koordynatorka kampanii w Amnesty International.

Raport powstał w oparciu o wywiady ze 134 osobami, które przeprowadzono między kwietniem a wrześniem 2017, w tym z przesiedlonymi mieszkańcami, którzy żyli w oblężeniu i byli atakowani, z pracownikami humanitarnymi i ekspertami, jak również z dziennikarzami i pracownikami ONZ. Amnesty International przeanalizowała także dziesiątki nagrań i zdjęć satelitarnych by zweryfikować zeznania świadków. Organizacja bezskutecznie prosiła o komentarz władze syryjskiej i rosyjskie, jak również organizację Ahrar asz-Szam, która odpowiedziała.

Interaktywna mapa, która pokazuje obszary objęte przymusowymi przesiedleniami znajduje się pod linkiem.

Zdjęcie: Basemap Data © OpenStreetMaps
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: Brak zakwaterowania szczególnie zagraża osobom starszym przesiedlonym w wyniku rosyjskiej inwazji – nowy raport Amnesty International

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

14914