Przekaż
1%

podatku
PRZEKAŻ 1% NA OCHRONĘ PRZED PRZEMOCĄ SEKSUALNĄ!

- Broń praw kobiet w Polsce.
- Sprzeciw się przemocy seksualnej.
- Walcz z nami!

Dowiedz się więcej

Syria: Działania w ramach strategii „Poddaj się albo zgiń” to zbrodnie przeciwko ludzkości

Całe grupy cywilów, którzy żyli w oblężeniu w miejscach intensywnych bombardowań, nie mieli innego wyjścia, jak uciekać lub zginąć w ramach tak zwanych porozumień „pojednawczych” zawartych pomiędzy syryjskimi władzami a opozycyjnymi grupami zbrojnymi, powiedziała Amnesty International w opublikowanym dzisiaj raporcie.

Rządowa kampania oblężeń, zabójstw i przymusowych przesiedleń, która uderzyła w tysiące cywilów i zmusiła ich do życia w ciężkich warunkach, stanowi zbrodnię przeciwko ludzkości.

Raport „Uciekniemy albo zginiemy”: Przymusowe przesiedlenia w ramach porozumień „pojednawczych” obejmuje analizę 4 lokalnych porozumień i dokumentuje powiązane z nimi naruszenia praw, do których dochodziło od 2012 roku. Porozumienia przyjęte między sierpniem 2016 a marcem 2017 doprowadziły do przesiedleń tysięcy mieszkańców z 6 oblężonych terytoriów: Darajja, wschodnie Aleppo, al-Waer, Madaja, Kefraja i Al-Fu’a.

Syryjskie władze, a na mniejszą skalę także opozycyjne grupy zbrojne, prowadziły oblężenia cywilów, odcinając ich od żywności, lekarstw i innych podstawowych dóbr, jak również przeprowadzały bezprawne ataki na gęsto zaludnione obszary.

Ludzie poddani tym strasznym naruszeniom nie mieli wyjścia, jak tylko uciekać. W rezultacie tysiące rodzin mieszkają teraz w prowizorycznych obozach w bardzo ograniczonym dostępem do pomocy.

– Jeśli syryjskie władze i opozycyjne grupy zbrojne, takie jak Ahrar asz-Szam i Hat Tahrir asz-Szam, poważnie traktują pojednanie, muszą natychmiast zakończyć te bezprawne praktyki, zakończyć oblężenia i ataki na tysiące cywilów – powiedziała Aleksandra Zielińska, koordynatorka kampanii w Amnesty International.

Raport powstał w oparciu o wywiady ze 134 osobami, które przeprowadzono między kwietniem a wrześniem 2017, w tym z przesiedlonymi mieszkańcami, którzy żyli w oblężeniu i byli atakowani, z pracownikami humanitarnymi i ekspertami, jak również z dziennikarzami i pracownikami ONZ. Amnesty International przeanalizowała także dziesiątki nagrań i zdjęć satelitarnych by zweryfikować zeznania świadków. Organizacja bezskutecznie prosiła o komentarz władze syryjskiej i rosyjskie, jak również organizację Ahrar asz-Szam, która odpowiedziała.

Interaktywna mapa, która pokazuje obszary objęte przymusowymi przesiedleniami znajduje się pod linkiem.

Zdjęcie: Basemap Data © OpenStreetMaps
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Cywile w Syrii muszą być chronieni!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Syria: ONZ nie może przerwać pomocy dla cywilów na północnym zachodzie Syrii, gdzie wciąż dochodzi do rosyjskich i syryjskich zbrodni wojennych

Powiązany temat

Patrick Zaki – obrońca praw człowieka aresztowany i torturowany za posty na facebooku

Powiązany temat

Turcja: Nielegalne deportacje Syryjczyków do tzw. „bezpiecznej strefy”

14914