Syria: Informacje z Aleppo wskazują na zbrodnie wojenne – Amnesty International

Syria: Informacje z Aleppo wskazują na zbrodnie wojenne

Szokujące doniesienia ONZ o pozasądowych egzekucjach cywilów we wschodnim Aleppo wskazują na zbrodnie wojenne, powiedziała Amnesty International. Organizacja wzywa wszystkie strony konfliktu do ochrony ludności cywilnej.

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka stwierdziło, że ma wiarygodne dowody, że 82 osoby zostały rozstrzelane przez siły rządowe i sprzymierzone, które w ostatnich godzinach wchodziły do domów albo strzelały na ulicach.

– Informacje o cywilach, w tym dzieciach, którzy są zabijani z zimną krwią przez syryjskie siły rządowe są szokujące, ale nie niespodziewane, biorąc pod uwagę ich dotychczasowe działania. Takie pozasądowe egzekucje stanowią zbrodnie wojenne – powiedziała Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska.

– Podczas konfliktu syryjskie siły rządowe wspierane przez Rosję wielokrotnie okazywały brak szacunku dla międzynarodowego prawa humanitarnego i zupełną pogardę wobec losu cywilów. W rzeczywistości wielokrotnie stosowali strategię uderzania w cele cywilne podczas operacji wojskowych, jak również stosowanych na masową skalę aresztowań, wymuszonych zaginięć, tortur i innych form złego traktowania. W związku z tym, że siły rządowe mają pełną kontrolę nad wschodnim Aleppo, ryzyko kolejnych okrucieństw wzbudza obawy o tysiące ciągle uwięzionych cywilów.

– W ostatnich miesiącach świat, w tym rada Bezpieczeństwa ONZ, patrzył z boku jak każdego dnia zabijani są cywile, a wschodnie Aleppo zamienia się w masowy grób. Globalna bezczynność w obliczu takiego bestialstwa jest haniebna. Brak odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości pozwolił stronom konfliktu, szczególnie siłom rządowym, na popełnienie takich zbrodni na masową skalę. Ustanowienie niezależnych obserwatorów jest kluczowe, aby zapewnić, że cywile są chronieni i maja zapewniony dostęp do pomocy humanitarnej, żeby ratująca życie pomoc mogła dotrzeć do tych w potrzebie.

Aktualnie ranni nie mogą zostać ewakuowani, a osoby, które uciekają ryzykują życiem. Amnesty International wzywa wszystkie strony konfliktu do zapewnienia bezpiecznego przejścia dla cywilów, którzy chcą opuścić to miejsce.

W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy wzmocnienie sił rządowych. Cywile ze wschodniego Aleppo powiedzieli Amnesty International, że obawiali się ataków odwetowych. W ubiegłym tygodniu ONZ poinformowało, że na obszarach kontrolowanych przez rząd zaginęły setki mężczyzn i chłopców.

– Amnesty International podkreślała powszechne i systemowe użycie wymuszonych zaginięć przez syryjskie władze jako atak na cywilów, które stanowią zbrodnie przeciwko ludzkości. Żeby zapobiec dalszym wymuszonym zaginięciom, torturom i innym formom złego traktowania należy ustanowić niezależnych obserwatorów – dodała Nadażdin.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Rosja: Ponad 1300 demonstrantów zatrzymanych po ogłoszeniu poboru wojskowego

Powiązany temat

Iran: Społeczność międzynarodowa musi pilnie podjąć odpowiednie kroki w obliczu brutalnego tłumienia demonstracji po śmierci Mahsy Amini

Powiązany temat

Ukraina: Masowe groby w Izium to makabryczne świadectwo rosyjskiej agresji

12445