Syria: Nowy raport ujawnia metodyczne i powszechne stosowanie tortur i znęcanie się nad więźniami – Amnesty International

Syria: Nowy raport ujawnia metodyczne i powszechne stosowanie tortur i znęcanie się nad więźniami

Jak pokazuje opublikowany dzisiaj raport Amnesty International, ludzie złapani w masowych aresztowaniach w następstwie syryjskiego powstania zostali siłą wciągnięci w koszmarny system tortur. Skala stosowania tortur i znęcania się wzrosła w Syrii do poziomu niespotykanego od lat i przypomina mroczne czasy lat 70. i 80. ubiegłego wieku.

Wydany w dzień przed pierwszą rocznicą rozpoczęcia masowych protestów w Syrii raport Chciałem umrzeć: Ocaleni Syryjczycy, którzy przeżyli tortury dokumentuje 31 metod tortur lub innych sposobów znęcania się. Wszystkie tortury stosowane przez siły bezpieczeństwa, wojsko i prorządowe zbrojne ugrupowania shabiha zostały opisane przez świadków lub ofiary ekspertom Amnesty International w Jordanii w lutym 2012 roku.

– Doświadczenia wielu osób złapanych w ogromnej fali aresztowań w ciągu ostatniego roku są bardzo podobne do doświadczeń ludzi zatrzymanych podczas rządów byłego prezydenta Hafeza al-Assada – to koszmarny świat powszechnych tortur – mówi Ann Harrison, Tymczasowa Zastępczyni Dyrektora Programu Amnesty International Bliski Wschód i Afryka Północna. – Świadectwa, jakie usłyszeliśmy, dają poruszający wgląd w system zatrzymań i przesłuchań, który w rok od protestów wydaje się być stworzony przede wszystkim do upokarzania, poniżania i zastraszania ofiar, by wymusić ich milczenie.

Schemat tortur

Amnesty International pokazuje, że tortury i inne formy znęcania się nad zatrzymanymi na ogół podlegają pewnemu schematowi.

Wielu ocalałych mówi, że pobicia zaczynały się w chwili aresztowania, a następnie dochodziło do ciężkiego znęcania się od momentu przetransportowania do aresztu – wliczając w to bicie kijami i kolbami karabinów, batami, pięściami czy plecionymi kablami. Nazywa się to czasem “haflet al-istiqbal” lub “przyjęciem”.

Nowozatrzymani są zazwyczaj rozbierani do bielizny i pozostawiani na zewnątrz przez 24 godziny.

Przesłuchanie

Jak wynika z ustaleń Amnesty International, zatrzymany najbardziej narażony jest jednak podczas przesłuchania.

Kilku ocalałych opowiedziało o swoich doświadczeniach “dulab” (opona); polega to na tym, że ofiara jest wciskana w oponę samochodową, często podnoszona do góry i bita – tym razem kablami i kijami.

Amnesty International mówi, że obserwuje się wzrost doniesień o wykorzystaniu shabeh – podczas którego ofiara jest wieszana na haku, klamce czy drzwiach za związane nadgarstki, tak że stopy są nad ziemią a tylko koniuszki palców dotykają podłogi. Zatrzymani są wtedy zazwyczaj bici.

Osiemnastoletni “Karim”, student z al-Taybeh w prowincji Dara, powiedział Amnesty International, że osoby przesłuchujące go używały szczypców do wyrywania kawałków mięśni z nóg, kiedy był przetrzymywany w oddziale Wywiadu Sił Powietrznych w Dara w grudniu 2011 roku.

Również torturowanie prądem wydaje się być powszechnie stosowane podczas prowadzenia śledztwa. Byli więźniowie opisują trzy metody: oblewanie ofiary wodą na podłodze i rażenie prądem przez wodę, “krzesło elektryczne”, czyli podłączanie elektrod do ciała, oraz używanie elektrycznych poganiaczy bydła.

Tortury związane z płcią oraz inne rodzaje przemocy seksualnej wydają się coraz bardziej “popularne” w ostatnim roku. “Tareq” powiedział Amnesty International, że w czasie przesłuchania w Wojskowym Oddziale Wywiadu w Kafr Sousseh (prowincja Damaszek) w lipcu 2011 roku został zmuszony do oglądania gwałtu na innym więźniu zwanym “Khalid”:

– Zdjęli mu spodnie. Miał obrażenia na udzie lewej nogi. Następnie urzędnik zgwałcił go, opierając o ścianę. Khalid krzyczał tylko w trakcie i walił głową w ścianę.

Zbrodnie przeciwko ludzkości

Amnesty International twierdzi, że zeznania osób, które przeżyły tortury, przedstawiają jeszcze więcej dowodów na zbrodnie przeciwko ludzkości popełniane w Syrii.

Organizacja wielokrotnie kierowała do Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) wnioski o zajęcie się sytuacją w Syrii, ale jak dotąd czynniki polityczne nie pozwalają się nią zająć; Rosja i Chiny dwukrotnie zawetowały projekty rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, które i tak nie odsyłały do MTK.

Wobec niepewności dotyczącej skierowania sprawy do MTK Amnesty International chce dopilnować, by Rada Praw Człowieka ONZ przedłużyła mandat Komisji Śledczej ONZ w Syrii i zwiększyła jej uprawnienia do monitorowania, dokumentowania i raportowania z myślą o ewentualnym ściganiu osób odpowiedzialnych za zbrodnie w świetle prawa międzynarodowego i inne poważne naruszenia praw człowieka.

Organizacja chce również upewnić się, że społeczność międzynarodowa przyjmuje wspólną odpowiedzialność za ściganie i karanie zbrodni przeciwko ludzkości w swoich sądach krajowych – w sprawiedliwych procesach bez uciekania się do stosowania kary śmierci – oraz wzywa do rozpoczęcia wspólnego międzynarodowego śledztwa i utworzenia zespołów prokuratorskich w celu zwiększenia szans na aresztowanie odpowiedzialnych osób.

Jak mówi Ann Harrison: – Ciągle wierzymy, że MTK stanowi najlepsze wyjście w celu zabezpieczania pociągnięcia do odpowiedzialności winnych najcięższych przestępstw, które zostały popełnione przeciwko Syryjczykom. Jednak gdy polityka sprawia, że jest to trudne do osiągnięcia w krótkim czasie, Syryjczycy odpowiedzialni za tortury – wliczając w to dowódców – muszą wiedzieć, że za zbrodnie popełnione podczas ich służby dosięgnie ich sprawiedliwość. Dlatego istotne jest wzmocnienie pozycji komisji śledczej i kontynuacja jej pracy.

Tło

Amnesty International przeprowadziła wywiady z dziesiątkami Syryjczyków, którzy uciekli przed przemocą do Jordanii, w tym z 25 osóbami, które zgłosiły, że były torturowane lub w inny sposób znęcano się nad nimi w areszcie, zanim uciekli przez granicę.

Raport zawiera zeznania 19 ocalałych. Ponad połowa opisanych przypadków pochodzi z prowincji Dara, gdzie w marcu 2011 roku po raz pierwszy zabito protestujących. Pozostałe przypadki pochodzą z prowincji Damaszku, Rif Dimashq, Hama i Homs, Latakia, al-Suwayda oraz Tartus.

tłumaczenie: Dawid Szkudlarek

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: przerwy w dostawie prądu destrukcyjnie wpływają na życie ludności cywilnej tuż przed Bożym Narodzeniem

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

Powiązany temat

Nowelizacja ustawy pomocowej utrudni sytuację uchodźców_czyń z Ukrainy

2126