Syria: Od represji do konfliktu zbrojnego w Aleppo – Amnesty International

Syria: Od represji do konfliktu zbrojnego w Aleppo

Najnowszy raport Amnesty International pokazuje, że trwający obecnie atak syryjskich sił zbrojnych na Aleppo jest kulminacją trwających już od miesięcy brutalnych represji. Amnesty International zweryfikowała doniesienia o naruszeniach praw człowieka w Syrii, w tym w Aleppo i okolicy miasta, i stwierdziła, że rząd Syryjski odpowiedzialny jest za masowe naruszenia praw człowieka, które są jednoznaczne ze zbrodniami przeciwko ludzkości.

Raport zatytułowany All-Out Repression opisuje sytuację zastaną przez badaczkę Amnesty International w Aleppo pod koniec maja tego roku. Opisuje on jak siły bezpieczeństwa i wspierane przez rząd bojówki rutynowo ostrzeliwały pokojowe demonstracje, zabijając i raniąc protestujących i osoby postronne, w tym dzieci. Osoby ranne w wyniku tych ataków i pomagający im lekarze byli zabijani.

– Trwający właśnie atak na Aleppo, który naraża cywili na jeszcze większe niebezpieczeństwo, jest zgodny z występującym dotychczas mechanizmem postępowania syryjskich sił bezpieczeństwa, które systematycznie dopuszczają się ogromnych naruszeń praw człowieka – mówi Donatella Rovera, Ekspertka ds. kryzysowych w Amnesty International, która spędziła ostatnio kilka tygodni, badając naruszenia praw człowieka w północnej Syrii, w tym w Aleppo.

Na nasilanie się w ostatnich miesiącach częstotliwości protestów w Aleppo, największym mieście Syrii i jej gospodarczym centrum, aparat bezpieczeństwa państwa odpowiedział przy pomocy brutalnej siły, zabijając wielu pokojowych demonstrantów. Osoby aresztowane były natomiast rutynowo torturowane i zastraszane podczas detencji.

– Jasne jest to, że Syryjski rząd nie ma najmniejszego zamiaru zaprzestania tych zbrodni, nie mówiąc już o przeprowadzeniu w ich sprawie dochodzenia. Wręcz przeciwnie, próbuje on zapobiec jakiemukolwiek niezależnemu śledztwu w sprawie poważnych naruszeń w Aleppo i innych częściach kraju – mówi Rovera. – Obowiązek rozliczenia tych zbrodni i zapewnienia sprawiedliwości Syryjczykom spoczywa na społeczności międzynarodowej. Brak działań ze strony Rady Bezpieczeństwa przez ostatnie 18 miesięcy doprowadził do poczucia bezkarności i popełniania przez syryjski rząd zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.

Amnesty International wzywa Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych do zapewnienia obecności misji monitorującej prawa człowieka w Syrii poprzez wzmocnienie, rozszerzenie i przedłużenie mandatu sparaliżowanej obecnie Misji Nadzorującej (UN Supervision Mission in Syria, UNSMIS), która ma zakończyć swoją działalność w sierpniu, lub poprzez ustanowienie nowego mechanizmu kontrolnego. Amnesty International ponawia apel do Rady Bezpieczeństwa, aby ta przekazała do Międzynarodowego Trybunału Karnego sprawy dotyczące naruszeń praw człowieka w Syrii, i aby objęła Syrię embargiem na dostawy broni w celu zahamowania dopływu broni do sił lojalnych syryjskim władzom. Dodatkowo Amnesty International wzywa Radę Bezpieczeństwa do zamrożenia aktywów prezydenta Syrii Baszara al-Asada i innych osób, które mogą być zamieszane w nakazywanie i popełnianie czynów łamiących prawo międzynarodowe.

Kryzys w Syrii przerodził się w wewnętrzny konflikt zbrojny. W związku z tym Amnesty International ponawia wezwanie do państw rozważających przesłanie broni Wolnej Armii Syryjskiej (Free Syrian Army, FSA) lub innym zbrojnym grupom opozycyjnym, aby przeprowadziły wcześniej rygorystyczną ocenę ryzyka w celu upewnienia się, czy nie zostanie ona użyta do popełnienia lub ułatwienia popełnienia poważnych naruszeń praw człowieka, w tym przestępstw w świetle prawa międzynarodowego.

Poniżej cały raport All-Out Repression do pobrania.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: Brak zakwaterowania szczególnie zagraża osobom starszym przesiedlonym w wyniku rosyjskiej inwazji – nowy raport Amnesty International

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

2038