Syria: Ogromna liczba zabitych demonstrantów w “Wielki Piątek” – Amnesty International

Syria: Ogromna liczba zabitych demonstrantów w “Wielki Piątek”

Według informacji przekazanych Amnesty International przez lokalnych działaczy na rzecz praw człowieka, przynajmniej 75 osób zostało zabitych 22 kwietnia podczas masowych protestów w Syrii. W wyniku użycia siły przez siły rządzące zginęło najwięcej demonstrantów od początku protestów w trakcie których rządzący zostali wezwani do przeprowadzenia reform politycznych.

Siły bezpieczeństwa użyły ostrej amunicji strzelają do protestujących, którzy po piątkowych modłach gromadzili się w różnych miejscach w całym kraju.

Według aktywistów, trzydzieści osób zostało zabitych w mieście Izra na południu kraju, dwadzieścia dwie osoby w Damaszku, osiemnaście osób w okolicy miasta Homs a pozostałe osoby w innych częściach kraju. To był najbardziej krwawy dzień od rozpoczęcia protestów.

Pośród zabitych w Izra znajdowali się dwaj chłopcy, w wieku siedmiu i dziesięciu lat, oraz siedemdziesięcioletni mężczyzna.

– Syryjskie władze ponownie odpowiedziały kulami i pałkami na pokojowe wołanie o zmiany. Rządzący powinni natychmiast wstrzymać ataki przeciw pokojowym demonstrantom i umożliwić Syryjczykom korzystanie z praw do wolnych zgromadzeń, zgodnie z międzynarodowym prawem – powiedział Malcolm Smart, dyrektor Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afrykę Północnej.

– Władze powinny również rozpocząć niezależne dochodzenie w sprawie ostatnich zajść i upewnić się, że odpowiedzialne za śmierć demonstrantów osoby z służb bezpieczeństwa zostaną pociągnięte do odpowiedzialności.

Tłumaczyła Janina Wollny

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Konkurs filmów o prawach człowieka i debata “Obcy w swoim domu. Palestyńczycy a Izrael” – Amnesty na festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity

Powiązany temat

Izrael/OTP: Rośnie liczba bezprawnych zabójstw i innych przestępstw. Apartheid Izraela wobec Palestyńczyków musi się skończyć

Powiązany temat

Wyzwanie: Zapewnienie bezpieczeństwa i przestrzeni do działania dla obrońców i obrończyń praw człowieka

2372