Syria po “Arabskiej Wiośnie”: 8 kluczowych faktów – Amnesty International

Syria po “Arabskiej Wiośnie”: 8 kluczowych faktów

5 lat temu rząd Baszara al-Assada brutalnie stłumił masowe protesty, które rozpoczęły się 15 marca 2011 roku. Gwałtowna reakcja wywołała najpoważniejszy konflikt zbrojny w regionie.

1. Według danych ONZ zginęło ponad 250 000 osób. Zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludności są rozpowszechnione.

2. Ponad 11 milionów ludzi musiało opuścić swoje domy, w tym około 7 milionów osób wewnątrz Syrii, a ponad 4 miliony to uchodźcy przebywający poza krajem, głównie w Turcji, Libanie i Jordanii. Dziesiątki tysięcy uchodźców z Syrii uciekło także do Europy, często ryzykując przy tym swoim życiem.

3. Siły rządowe wielokrotnie bombardowały obszary cywilne, używały broni masowej, w tym bomb beczkowych. Ponadto bombardowały szpitale, atakowały pracowników medycznych i przeprowadzały długie oblężenia obszarów znajdujących się pod kontrolą opozycji, odmawiając ludziom jedzenia, leków i innych niezbędnych środków. Według organizacji Physicians for Human Rights, tylko w 2015 roku zaatakowano 112 obiektów medycznych, większości ataków dokonały siły rządowe.

Jak mogę opisać, co zrobiło ze mną zaginięcie? To tak jakbym stracił cześć siebie, część duszy… To nasze prawo, żeby wiedzieć, co się z nim stało.
Przyjaciel Mohameda Bachira Araba, lekarza i aktywisty, który zaginął po aresztowaniu w listopadzie 2011 roku

4. Według Syrian Network for Human Rights, około 65 000 osób zostało aresztowanych przez rządowe siły bezpieczeństwa i pozostaje zaginionych w sieci nieoficjalnych ośrodków detencyjnych. Inni trafili do więzienia za pomoc ludziom, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów w związku z informowaniem o sytuacji w Syrii. Prawnicy, lekarze i dziennikarze byli zamykani za zwykłe wykonywanie swojej pracy.

5. Agencje wywiadowcze i inne siły rządowe wciąż używały tortur na masową skalę. Od 2011 roku tysiące osób zginęły w aresztach z powodu tortur i innych czynników, w tym braku jedzenia i pomocy medycznej.

6. Grupa zbrojna, tak zwane Państwo Islamskie, atakowało obszary cywilne, zabijając cywilów i więźniów. Grupa porwała, torturowała i przeprowadzała egzekucje dziennikarzy, pokojowych aktywistów i innych osób, które postrzegano jako oponentów. Państwo Islamskie prowadziło także oblężenia obszarów cywilnych, co oznacza, że ludzie mieli ograniczony dostęp do jedzenia, lekarstw i innych niezbędnych produktów.

7. Inne grupy zbrojne, w tym Dżabhat an-Nusra, również atakowały obszary cywilne, porywały podejrzanych oponentów i zabijały schwytanych.

8. W rosyjskich nalotach, które wspierają rząd Assada, zginęły setki cywilów i uderzono w placówki medyczne.

Syria_5_year_2

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

Powiązane tematy

Powiązany temat

Maroko/Hiszpania: Przeciągające się i niedostateczne postępowania po śmiertelnych wydarzeniach na granicy w Melilli pachną tzw. tuszowaniem sprawy – nowy raport Amnesty International

Powiązany temat

Ukraina: Brak zakwaterowania szczególnie zagraża osobom starszym przesiedlonym w wyniku rosyjskiej inwazji – nowy raport Amnesty International

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

1003