SYRIA: WIĘZIEŃ SUMIENIA DR ?AREF DALILAH WRESZCIE WOLNY !!! – Amnesty International

SYRIA: WIĘZIEŃ SUMIENIA DR ?AREF DALILAH WRESZCIE WOLNY !!!

Dr Dalilah został zwolniony na mocy amnestii prezydenta po odbyciu 7 z zasądzonych mu 10 lat pozbawienia wolności. Większość tego okresu spędził w pojedynczej celi. Powody zwolnienia nie są jasne, ale być może miało  ono związek z pogarszającym się stanem zdrowia Dr Dalilaha. Nie został on poinformowany o jakichkolwiek warunkach lub ograniczeniach zwolnienia, ale nie ma pewności, czy będzie mu wolno podróżować za granicę.
Tysiące członków Amnesty International na całym świecie brało udział w kampanii na rzecz uwolnienia Dr Dalilaha odkąd został on aresztowany 9 września 2001 r. i uznany przez AI za więźnia sumienia.  Wypowiadając się dziś dla Amnesty International Dr Dalilah powiedział: -Jestem wdzięczny za wszystkie wysiłki w mojej sprawie podejmowane przez Amnesty International i innych uczestników akcji. Jesteśmy zjednoczeni w walce o sprawiedliwość i demokrację. Ta walka wciąż trwa.-
 
Dr Dalilah był jedną z 10 osób aresztowanych w czasie -Damasceńskiej Wiosny- – krótkiego okresu większej tolerancji władz dla swobody wypowiedzi i reform, który nastąpił po inauguracji prezydenta Bashara al-Assada w lipcu 2000 r. Spośród tych 10 osób Dr Dalilah otrzymał najdłuższy wyrok.
Amnesty International ogłosiło, że uwolnienie Dr Dalilaha nie zamyka sprawy zatrzymań uczestników -Damasceńskiej Wiosny-, gdyż dwóch z nich, poprzednio zwolnionych po odbyciu całych wyroków, zostało ponownie aresztowanych i przebywa obecnie w więzieniu. Kamal al-Labwani został skazany na dodatkowe 15 lat więzienia za swoją pro-demokratyczną działalność, a Habib Saleh jest obecnie sądzony za publikowanie politycznych artykułów w internecie.
Setki więźniów politycznych wciąż przebywają w syryjskich zakładach karnych. Wśród nich jest 14 osób przetrzymywanych od końca 2007 r. za udział w pro-demokratycznej koalicji Damasceńska Deklaracja na rzecz Demokratycznych Zmian w Kraju (Damascus Declaration for Democratic National Change).
Tło sprawy:
– Dr -Aref Dalilah był dziekanem Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu w Aleppo, ale został zdymisjonowany prawdopodobnie za krytykę rządowej korupcji i apele do rządu o wprowadzenie obok reform gospodarczych także swobody wypowiedzi.
– Jego aresztowanie w Damaszku nastąpiło po jego udziale w seminarium, na którym dyskutowano reformy polityczne. Była to część szerszej akcji władz syryjskich, wymierzonej w grupy społeczeństwa obywatelskiego, prowadzonej w sierpniu i wrześniu 2001 r. (aresztowano wówczas co najmniej 10 osób).
– Dr Dalilah został skazany 31 lipca 2002 r. przez Najwyższy Trybunał Bezpieczeństwa Państwowego (Supreme State Security Court – SSSC) na 10 lat pozbawienia wolności za -usiłowanie zmiany konstytucji bezprawnymi środkami-. Postępowanie przed wspomnianym trybunałem nie spełnia międzynarodowych standardów sprawiedliwego procesu. Dr Dalilah otrzymał najdłuższy wyrok spośród wszystkich aresztowanych za udział w -Damasceńskiej Wiośnie-.
– Istnieją doniesienia, że Dr Dalilah był bity w więzieniu -Adra przed procesem. Jego prawnik, -Anwar al-Bunni, który obecnie sam jest więźniem sumienia przetrzymywanym w więzieniu -Adra, zaprezentował na rozprawie przed SSSC w dniu 3 czerwca 2002 r. zakrwawioną chustkę jako dowód pobicia Dr Dalilaha. Przewodniczący trybunału usunął za to mec. al-Bunni z sali, a następnie w ogóle zakazał mu występowania przed trybunałem na czas nieokreślony.
– Dr Dalilah jest poważnie chory. Cierpi na cukrzycę i zakrzepicę żył głębokich, która powoduje utrudnienia lub nawet zatrzymanie krążenia w jego lewej nodze. W maju 2006 r. miał wylew, który częściowo pozbawił go czucia w lewej połowie ciała.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3499