Syryjski obrońca praw człowieka laureatem nagrody Martina Ennalsa – Amnesty International

Syryjski obrońca praw człowieka laureatem nagrody Martina Ennalsa

Muhannad Al-Hassani jest syryjskim prawnikiem, który odważnie bronił praw człowieka mimo surowych ram prawnych wprowadzonych przez rząd Syrii. Al-Hassani jest prezesem Syryjskiej Organizacji Praw Człowieka (Swasiya), wiodącej organizacji działającej na rzecz praw człowieka, której od sześciu lat władze Syrii odmawiaja oficjalnej rejestracji.
Al-Hassani został aresztowany 28 lipca 2009 roku i skazany na podstawie Artykułu 286 Syryjskiego Kodeksu Karnego za -osłabianie sentymentów narodowych- i -rozpowszechnianie fałszywych informacji-.
Al Hassani przebywa obecnie w więzieniu w Adhra, a jego następne przesłuchanie przed sądem w Damaszku zostało zaplanowane na 27 maja 2010 roku. Znajduje sie w ciężkim stanie. Jest przetrzymywany razem z 70 innymi więźniami w małej celi i odmawia mu się dostępu do opieki medycznej.
10 listopada 2010 roku został wydany całkowity zakaz wykonywania zawodu dla Al-Hassaniego. On sam znajdował się przez cały czas pod niesłychaną, nasilającą się wciąż presją w związku z wypełnianiem swoich funkcji. Został wydany wobec niego rownież sześcioletni zakaz podróżowania. Przez ostatnich sześć lat jego biuro i wszystkie środki łączności znajdowały się pod kontrolą syryjskich służb bezpieczeństwa.
Przewodniczący jury, Hans Thoolen, w nastepujący sposób uzasadnił decyzję: -Jest to osoba o wyjątkowej odwadze, arbitralnie przetrzymywana w warunkach nie do zaakceptowania za obronę rządów prawa i stworzenie organizacji działającej na rzecz praw człowieka.-
Ceremonia wręcznie nagrody odbędzie się w Genewie 15października 2010 roku.
Nagroda Martina Ennalsa dla Obrońcy Praw Człowieka jest nagrodą przyznawaną przez środowisko organizacji działających na rzecz praw człowieka na całym świecie. W skład jury wchodzą przedstawiciele następujących organizacji: Amnesty International, Human Rights Watch, Human Rights First, International Federation for Human Rights, World Organisation Against Torture, Front Line, International Commission of Jurists, German Diakonie, International Service for Human Rights i HURIDOCS.
Wśród laureatów z ubiegłych lat znajdują się następujące osoby: Emad Baghi, Iran (2009); Mutabar Tadjibaeva, Uzbekistan; Pierre Claver Mbonimpa, Burundi i Rajan Hoole-Kopalasingham Sritharan, Sri Lanka; Akbar Ganji, Iran i Arnold Tsunga, Zimbabwe; Aktham Naisse, Syria; Lida Yusupova, Rosja; Alirio Uribe Mu-oz, Kolumbia; Jacqueline Moudeina, Czad; Peace Brigades International; Immaculée Birhaheka, Demokratyczna Republika Konga; Natasha Kandic, Jugosławia; Eyad El Sarraj, Palestyna; Samuel Ruiz, Meksyk; Clement Nwankwo, Nigeria; Asma Jahangir, Pakistan; Harry Wu, Chiny.
Dodatkowe informacje:
Luis Marreiros, Koordynator,
+41228094925
marreiros@martinennalsaward.org
www.martinennalsaward.org

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2731