Szczyt EU-Turcja: Nie umywajcie rąk od ochrony praw uchodźców – Amnesty International

Szczyt EU-Turcja: Nie umywajcie rąk od ochrony praw uchodźców

Europejscy liderzy próbują wykorzystać Turcję jako strażnika granic w celu zatrzymania uchodźców i osób ubiegających się o azyl, które zmierzają do Europy. Jest to celowa i niebezpieczna taktyka, która ma na celu uchylenie się od swoich obowiązków wobec ludzi uciekających przed wojną i prześladowaniem, ostrzega Amnesty International przed spotkaniem liderów UE oraz Turcji, które odbywa się dziś w Brukseli.

Wysiłki skierowane na rozwiązanie kryzysu uchodźczego koncentrują się na zapewnieniu, że uchodźcy oraz osoby ubiegające się o azyl pozostaną w Turcji, zamiast dzieleniu odpowiedzialności za ich ochronę i wsparcie.

– Zastosowanie terminu “bezpieczny kraj trzeci” w stosunku do Turcji to absurd. Wielu uchodźców przebywa tam w dramatycznych warunkach, niektórzy, próbującprzekroczyć granicę, zostali deportowani do Syrii – powiedziała Gauri van Gulik, Dyrektorka Amnesty International ds. Europy i Azji Środkowej.

Europa ma bezwzględny obowiązek chronić uchodźców i musi podjąć odważną decyzję o przyspieszonych i bezwarunkowych przesiedleniach w trybie pilnym.

Amnesty International udokumentowała bezprawne zatrzymania w Turcji i decyzje o deportacjach uchodźców i osób ubiegających się o azyl z kraju od momentu zawarcia porozumienia o wprowadzeniu “Planu Działania UE-Turcja” w październiku 2015 roku. Amnesty International nadal otrzymuje zgłoszenia dotyczące przymusowego zawracania uchodźców z Turcji do Syrii.

Pomimo pozytywnych wysiłków Turcji w celu przyjęcia syryjskich uchodźców, wielu z nich żyje w rozpaczliwych warunkach, a setki tysięcy syryjskich dzieci nie ma dostępu do edukacji. Osoby ubiegające się o azyl z innych państw zmagają się z podobnymi problemami i pozostają w stanie prawnego zawieszenia tak jak ich wnioski, które są wciąż rozpatrywane.

Obecnie UE oferuje Turcji 3 miliardy euro w ramach przyjętego “Planu Dizalania UE-Turcja” w sprawie migracji. – Jeżeli UE ma zamiar przekazać tak ogromne środki, bardzo potrzebne Turcji, to musi mieć absolutne gwarancje, że zostaną one wydane na wsparcie uchodźców i że dotychczasowe łamanie praw człowieka natychmiast przestanie mieć miejsce – powiedziała Gauri van Gulik.

W Turcji przebywa obecnie najwięcej uchodźców na świecie – 3 miliony. Dziesiątki tysięcy znajdują się w Syrii, gdzie w pobliżu granicy z Turcją poszukują schronienia. Zgodnie z danymi UNHCR, 91% osób przekraczających morze w drodze z Turcji do Grecji od stycznia 2016 roku pochodzi z Syrii, Afganistanu i Iraku, a to wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo, że potrzebują ochrony międzynarodowej.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1010