Sztuka dla Amnesty: U2 otrzymuje najważniejszą nagrodę praw człowieka

-Swoim śpiewem zespół U2 przypieczętował miejsce wśród wielkiej muzyki, miejsce w którym wielka sztuka styka się z pasją niesienia pomocy- – stwierdził laureat Literackiej Nagrody Nobla Seamus Heaney słysząc o nagrodzie przyznanej członkom zespołu U2, do którego należą: Bono, Edge, Larry Mullen Jr., Adam Clayton i menadżer Paul McGuinness.

Sekretarz Generalna Amnesty International Irene Khan pochwaliła również pracę członków zespołu i ich stałe zaangażowanie na rzecz praw człowieka i Amnesty International, które trwa już od ponad 21 lat. -W dniu, w którym czcimy prawa człowieka na całym świecie, a Amnesty International rozpoczyna swoje pierwsze muzyczne przedsięwzięcie na skalę światową ‘Make Some Noise’, członkowie grupy U2 zostają uhonorowani tegoroczna nagrodą ‘Ambasador Sumienia’- – powiedziała Irene Khan, Sekretarz Generalna AI.

-Od czasów Live Aid z 1985 roku i kampanii Amnesty International z 1986 r. ‘Conspiracy of Hope’ aż do Live 8 z lipca tego roku, U2 zrobiło więcej niż jakikolwiek inny zespół, aby podkreślić ogólnoświatową kwestię praw człowieka, a zwłaszcza działalności Amnesty International. I Są zdecydowanymi liderami w łączeniu muzyki z walką o prawa człowieka i poczucie ludzkiej godności, co doprowadziło na całym świecie do poważnych zmian. Ich muzyka zainspirowała i wzmocniła miliony ludzi poprzez występowanie w imieniu biednych, bezsilnych i ciemiężonych.-

Bill Shipsey, pomysłodawca projektu -Sztuka dla Amnesty- – akcji AI wspieranej przez światowych artystów przygotowującej coroczną galę wręczania Nagrody – powiedział, że -za samą ich sztukę i muzykę członkowie U2 zasługują na najbardziej prestiżową nagrodę praw człowieka przyznawaną przez Amnesty International. Dzięki piosenkom takim jak ‘Pride (In the Name of Love)’, ‘MLK’, ‘Miss Sarajevo’, ‘Mothers of the Disappeared’, ‘Walk On’ (napisana dla birmańskiej działaczki politycznej Aung San Syu Kyi) oraz oczywiście piosenka ‘One’, która stała się hymnem Amnesty International, U2 pomogło przekazywać informacje AI o prawach człowieka szerszej publiczności.-

Shipsey dodał -Jednak zespół U2 jest i zawsze był czymś więcej niż tylko grupą muzyczną. Członkowie zespołu posługiwali się swoją muzyką i sławą w obronie praw człowieka. Ich ostatnie zaangażowanie w kampanie DATA i The One uświadomiły wielu ludziom problemy zadłużeń, braku pomocy oraz handlu – w szczególności w odniesieniu do Afryki – artyści ci udowodnili, że nie wystarczy zostawić te problemy politykom i ‘tradycyjnym’ przywódcom świata, aby ten świat zmienić. Poprzez swoją muzykę, przykład i działanie zainspirowali oni i ośmielili miliony ludzi.-

W chwili ogłoszenia przyznania Nagrody powołano się również na rozpowszechnianą przez U2 Powszechną Deklarację Praw Człowieka, która zawsze jest wyświetlana w widocznym miejscu na gigantycznych rozmiarów ekranie podczas wszystkich koncertów obecnej światowej trasy koncertowej U2 promującej ich nowy album -Vertigo-. Często cytuje się słowa członka zespołu – Edge’a mówiącego, że cały zespół postrzega Powszechną Deklarację jako -najlepszy napisany dotychczas utwór literacki-.

Była Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka – Mary Robinson dołączyła do wyrazów uznania dla tej grupy, cytując Eleanor Roosevelt, która podkreślała wagę praw człowieka -liczących się w małych miejscach blisko domu-. Robinson dodała, że -podkreślanie wagi tych praw jest łatwiejsze w obliczu reflektorów, na ogromnej scenie przed wielotysięczną publicznością-.

Tło wydarzeń

Nagroda Amnesty International -Ambasador Sumienia- jest uznaniem dla wybitnych jednostek i świadków walki o ochronę i promowanie praw człowieka.

Nagroda ta, zainspirowana wierszem napisanym dla Amnesty International przez Laureata Literackiej Nagrody Nobla Seamusa Heaney’a, ma na celu promowanie działalności organizacji poprzez związek z życiem, pracą i przykładem jej -Ambasadorów-, którzy zrobili tak wiele dla inspirowania i dodawania otuchy cierpiącym.

U2 dołącza do grona osób, które również zostały uhonorowane tą prestiżową Nagrodą praw człowieka, są to m.in. Valclav Havel, a także była Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Mary Robinson.

Więcej informacji na stronie kampanii Sztuka dla Amnesty „Ambasador Sumienia”
http://www.artforamnesty.org/aoc/index.html

Tematy