Tajemnicze zaginięcia – Świat nie wyciąga wniosków z historii – Amnesty International

Tajemnicze zaginięcia – Świat nie wyciąga wniosków z historii

Maria Victoria nigdy więcej nie otrzymała wiadomości o swoich córkach. Minęło ponad 25 lat od tragicznego dnia, w którym dziewczynki znikły, a ich matka wciąż nie wie co się z nimi stało. Maria Victoria prosiła o pomoc wszędzie gdzie tylko mogła, zarówno w Salwadorze jak i za granicą, ale nie przyniosło to żadnego efektu. Nic nie ustalono. Nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności.
Tysiące mil od Salwadoru w Pakistanie mieszka Amina Masood Janjua. Jej teraźniejsze życie niewiele się różni od tego, co spotkało Marię Victorię w 1982 roku. Po raz ostatni Amina widziała swojego męża Masood-a Ahmad-a Janjua 30 lipca 2005 roku, gdy szedł na spotkanie ze swoim kolegą Faisal-em Faraz-em. Według świadków zdarzenia obydwaj zostali zatrzymani w autobusie przez przedstawicieli pakistańskich sił bezpieczeństwa. Od kiedy Amina pożegnała się z wychodzącym z domu mężem nigdy więcej już go nie zobaczyła, ani nie miała o nim żadnych wiadomości. Podobno widziano go w tajnym więzieniu, gdzie pakistańskie władze przetrzymywały go bez postawienia mu zarzutów i bez procesu sądowego.
Nikt nie wie czy Ernestina, Erlinda lub Masood żyją. Nie wiadomo czy zostali zamordowani, czy ktoś trzyma ich w niewoli i czy są torturowani. Nikt nic nie wie. Oni po prostu -zniknęli-.
Przypadki Ernestiny, Erlindy, i Masooda-a wpisują się w przerażający przestępczy trend, który panuje na świecie dziś, tak samo jak 25 lat temu.
Od 1980 roku ONZ i Amnesty International udokumentowały przypadki tysięcy osób – z ponad 80 państw – których losy są nieznane. Tylko w 2007 roku odnotowano tysiące wymuszonych zaginięć w 29 krajach.
Stosowanie wymuszonych zaginięć zapoczątkowano w państwach Ameryki Łacińskiej, gdzie panowały dyktatury wojskowe. Ale przez 25 lat wiele się zmieniło.
Praktyka zatrzymywania ludzi przez władze i ich tajnego przetrzymywania rozprzestrzeniła się i ewoluowała, ponieważ coraz więcej państw akceptuje to przestępstwo, uzasadniając je -wojną z terroryzmem-. 6 września 2006 roku prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush przyznał, że CIA prowadziło program długotrwałego przetrzymywania osób w tajnych więzieniach bez możliwości kontaktu, w który w różnym stopniu zaangażowane były państwa z całego świata. Osoby zatrzymane w ramach tego programu są ofiarami wymuszonych zaginięć – nikt nie wie gdzie są przetrzymywane, grożą im tortury, a nawet śmierć. W lipcu 2007 roku prezydent Bush ponownie wydał zgodę na prowadzenie tego programu.
Przed 2001 rokiem wymuszone zaginięcia rzadko zdarzały się w Pakistanie, gdzie mieszka Amina. Jednak po atakach z 11 września 2001 roku takie zatrzymania zostały uprawomocnione w imię prowadzonej przez Stany Zjednoczone -wojny z terroryzmem-. Później -zaginięcia- dotykały również aktywistów działających na rzecz poszerzenia praw grup etnicznych i regionalnych m.in. w prowincjach Baludżystan i Sindh.
Jest coś, co możesz zrobić by raz na zawsze zatrzymać ten zbrodniczy proceder. W tym samym dniu, 25 lat temu, ONZ ustanowił Dzień Osób Zaginionych tak by ludzie na całym świecie pamiętali o ofiarach wymuszonych zaginięć. Dziś ONZ i wiele organizacji m.in. Amnesty International działa na rzecz ratyfikacji Międzynarodowej Konwencji o Ochronie Wszystkich Osób przed Wymuszonymi Zaginięciami (Convention for the Protection of All Persons from Enforced Disappearances).
Konwencja byłaby pierwszym krokiem w kierunku sprawiedliwości dla tysięcy osób, które wciąż poszukują swoich bliskich oraz dla tych, którzy są przetrzymywani w sekrecie, narażeni na złe traktowanie.
Jeśli Konwencja zostałaby ratyfikowana i wprowadzona w życie przez wszystkie państwa zakończyłaby bezkarność za popełnianie takich przestępstw, jakich ofiarą padły Ernestina i Erlinda. Pomogłaby Aminie w odnalezieniu męża i przypomniałaby pozostałym państwom, że przetrzymywanie więźniów w sekrecie jest niezgodne z prawem.
Konwencja o Ochronie Wszystkich Osób przed Wymuszonymi Zaginięciami skłoniłaby władze do namysłu przed popełnieniem tego przestępstwa lub przed udzieleniem pomocy w tym przestępstwie innemu państwu.
Jeśli chcesz przyłączyć się do Amnesty International i wziąć udział w walce przeciwko wymuszonym zaginięciom oraz pomóc osobom takim jak Maria Victoria i Amina w osiągnięciu sprawiedliwości dla tych, których kochają podpisz się pod petycją na stronie: www.icaed.org List do Redaktorów Tłumaczyła Gabrsia Cichowicz i Joanna Wojciechowska

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3472