Tajlandia: śmierć demonstrantów musi zostać wyjaśniona – Amnesty International

Tajlandia: śmierć demonstrantów musi zostać wyjaśniona

-Podejrzenia, że władze mogły użyć nadmiernej siły w stłumieniu demonstracji muszą być natychmiast zbadane. Śmierć wszystkich ofiar tego wydarzenia, wliczając 78 osób, które podobno zmarły z braku powietrza po przetransportowaniu w nieludzkich warunkach, musi zostać szybko, skutecznie i niezależnie wyjaśniona. Funkcjonariusze służb bezpieczeństwa podejrzani o ponoszenie odpowiedzialności powinni zostać zawieszeni i postawieni przed sądem,- powiedziała Natalie Hill, Zastępca Dyrektora ds. Azji w Amnesty International.


 


Około 3000 osób demonstrowało 25 października br. przed placówką policji w prowincji Narathiwat. Przyczyną zajścia było uprzednie aresztowanie członków ochotniczej -obrony wiejskiej-, pod zarzutem handlem bronią z partyzantką. Demonstranci rzekomo obrzucili placówkę policji kamieniami oraz próbowali ją szturmować.


 


Potwierdzając prawo policji do obrony własnej w przypadku ataku, Amnesty International wzywa władze Tajlandii do używania siły tylko gdy jest to koniecznie potrzebne, proporcjonalnie do zagrożenia oraz z poszanowaniem życia ludzkiego, zgodnie z Kodeksem Postępowania Funkcjonariuszy Porządku Prawnego ONZ [Code of Conduct for Law Enforcement Officials].


 


AI wezwała również władze Tajlandii do udzielenia 1300 osobom zatrzymanym w trakcie demonstracji natychmiastowego dostępu do prawników, krewnych i pomocy medycznej. Zatrzymani nie mogą też być traktowani w żaden okrutny, niehumanitarny lub poniżający sposób.


 


Amnesty International ponawia wezwanie do niezależnego zbadania przez władze Tajlandii innych podejrzeń o nadmierne użycie siły podczas tłumienia zamieszek w czterech prowincjach na południu kraju, a także do osądzenia podejrzanych sprawców. Wlicza się w to m.in. incydent z 28 kwietnia br., gdy ponad sto osób podejrzanych o ataki na placówki policji zostało zabitych przez siły bezpieczeństwa.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4623