Tajlandia: Odpowiedzialność musi być egzekwowana również w czasie kryzysu politycznego – Amnesty International

Tajlandia: Odpowiedzialność musi być egzekwowana również w czasie kryzysu politycznego

W nocy 10 kwietnia tajskie odziały wojskowe próbowały usunąć protestujących ze Zjednoczonego Frontu Demokratycznego Przeciwko Dyktaturze (United Front for Democracy against Dictatorship – UDD) w jednej z dzielnic Bangkoku. W rezultacie śmierć poniosło co najmniej 25 osób (18 protestujących, 1 dziennikarz zagraniczny i 6 członków służb bezpieczeństwa), a co najmniej 840 osób zostało rannych. Wojsko użyło wtedy ostrej amunicji, jednak pojedynczy protestujący także używali pistoletów i granatów jak również naprędce zrobionej broni. 134 osoby pozostają w szpitalu, z czego 6 na oddziale intensywnej opieki medycznej.
Amnesty International uznaje zobowiązania rządu Tajlandii do ochrony życia i zdrowia ludzi, która uwzględnia ochronę przed atakami nie-państwowych podmiotów prawa.
Amnesty International zauważa również, że prawo do zgromadzeń określa tylko zgromadzenia o charakterze pokojowym, a osoby angażujące się w działania siłowe będą musiały ponieść konsekwencje swoich czynów. Liderzy partii opozycyjnych, w tym poprzedni premier – Thaksin Shinawatra, sprzymierzeniec UDD – powinien publicznie zaprotestować przeciwko łamaniu praw człowieka w czasie protestów, a także poprosić swoich zwolenników by zaprzestali dalszych brutalnych ataków na politycznych oponentów.
Tajskie odziały bezpieczeństwa muszą działać zgodnie z międzynarodowymi standardami w starciach z protestującym tłumem. Zasada 14 dokumentu ONZ dotyczącego podstawowych zasad użycia siły i broni palnej przez funkcjonariuszy egzekwujących prawo ( ang. Basic Principles on the Use of Force and Firearms by Law Enforcement Officials) mówi: -przy rozpraszaniu agresywnych zgromadzeń, egzekwując prawo przedstawiciele państwowi mogą użyć broni palnej tylko wtedy kiedy środki mniejszego zagrożenia nie są skuteczne oraz użycie broni zostanie ograniczone do minimum-.
Zasada 9 mówi natomiast, że: -Przy egzekwowaniu prawa przedstawiciele państwowi nie mogą użyć broni palnej przeciwko osobom z wyjątkiem samoobrony; w obronie innych osób, których życie lub zdrowie jest zagrożone; w przypadku przeciwdziałania popełnieniu szczególnie niebezpiecznego przestępstwa zagrażającemu życiu; przy aresztowaniu osoby przedstawiającej takie niebezpieczeństwo i stawiającej opór, lub, kiedy inne środki są niewystarczające, osoba ta próbuje uciec. W każdej inne sytuacji celowe, śmiercionośne użycie broni palnej może być usprawiedliwione tylko i wyłącznie ochroną czyjegoś życia.-.
Tło wydarzeń
Większość członków i odłamów UDD, popularnie nazywanych -Czerwonymi Koszulami- (od koloru ubrań), są zwolennikami poprzedniego premiera Thaksina, który stracił urząd w 2006 roku. Thaksin, który obecnie jest na dobrowolnym wygnaniu, styka się z wieloma zarzutami o pogwałcenie praw człowieka.
UDD demonstruje w Bangkoku od 12 marca, żądając rozwiązania Parlamentu, nowych wyborów, a od 10 kwietnia również rezygnacji i wygnania premiera Abhisita Vejjajiva.
18 kwietnia PAD, która stoi w opozycji do UDD, dała rządowi siedmiodniowe ultimatum by -wprowadziła prawo w życie-. Może być to interpretowane jako żądanie by rozpędzić Czerwone Koszule, zanim PAD również nie zacznie demonstrować. PAD, znane jako -Żółte Koszule-, została utworzona w 2006 roku jako przeciwnicy Thaksina. Angażowali się w zakrojone na szeroką skalę demonstracje, m.in. okupacji dwóch lotnisk w Bangkoku w 2008 roku, jako wyrazu niezadowolenia względem dwóch kolejnych rządów wspierających Thaksina.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2749