Tajne przez poufne. Rozliczmy tajne więzienia CIA w Polsce – Amnesty International

Tajne przez poufne. Rozliczmy tajne więzienia CIA w Polsce

Czy śledztwo prowadzone przez krakowską prokuraturę w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce jest efektywne i w końcu przyniesie skutek? Goście spotkania "Tajne przez poufne. Rozliczmy tajne więzienia CIA", które odbędzie się 23 października o godz. 18.00 w Cafe Artefakt w Krakowie, wezmą na tapetę odpowiedzialność polskich władz za obecność "czarnych dziur" w Polsce.

W spotkaniu wezmą udział:

Steve Crawshaw – dyrektor ds. międzynarodowego rzecznictwa w Amnesty International.

Aleksandra Zielińska – koordynatorka kampanii Amnesty International Polska.

W styczniu 2012 r. śledztwo o tajnych więzieniach CIA zostało nagle i bez podania przyczyny przeniesione z prokuratury w Warszawie do Krakowa. Liczne zmiany zespołów prokuratorskich prowadzących śledztwo, w tym prokuratora prowadzącego, pozostają niewyjaśnione, a przyczyniają się do opóźnień śledztwa.

Prokuratura Generalna otworzyła dochodzenie 5 lat temu, w 2008 r. Amnesty International wyraziło zaniepokojenie co do jego wiarygodności i efektywności. Wątpliwości budzi szczególnie brak jego przejrzystości, w tym brak informacji co do zakresu jakiego ono dotyczy. Niepokojące jest również odwoływanie się przez najwyższych urzędników państwowych do argumentów o bezwzględnej  tajemnicy państwowej. Postawa taka ogranicza opinii publicznej dostęp do jakichkolwiek informacji o śledztwie.

Tajemnica państwowa nie może być wymówką przed uchylaniem się od odpowiedzialności.

“Tajne przez poufne. Rozliczmy tajne więzienia CIA”, 23 października, godz. 18.00, Cafe Artefakt, Kraków.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uwolnijmy zaginione i więzione osoby w Xinjiang w Chinach

Powiązane tematy

Powiązany temat

„Byliśmy traktowani jak przestępcy” – historie represji wobec polskich aktywistów_ek LGBTI w nowym raporcie Amnesty International

1703