?The Invisibles? ? filmy o emigrantach w Meksyku i niewidzialnym łamaniu praw czlowieka – Amnesty International

?The Invisibles? ? filmy o emigrantach w Meksyku i niewidzialnym łamaniu praw czlowieka

Seria czterech filmów pod zbiorczym tytułem -The Invisibles- (Niewidzialni) dokumentuje podróż setek emigrantów spod granicy między Gwatemalą a Meksykiem i ich drogę do Stanów Zjednoczonych. Premiera filmów -The Invisibles- zbiega się z rozpoczęciem tegorocznego Globalnego forum na temat migracji i rozwoju (Global Forum on Migration and Development), które odbywa się w Puerto Vallarta, w Meksyku.
Każdego roku w Meksyku porywa się, gwałci, a czasem nawet morduje tysiące emigrantów. Powodowani nędzą i poczuciem zagrożenia, których doświadczają w swojej ojczyźnie, podróżują przez Meksyk z nadzieją lepszego życia, które czeka na nich w USA. Jednak zbyt często ich marzenia obracają się w prawdziwy koszmar.
Filmy -The Invisibles- obnażają prawdę o jednej z najbardziej niebezpiecznych podróży na świecie i ujawniają nieznane wcześniej losy ludzi, którzy odbyli tę podróż przez Meksyk ku północy.
-Władze Meksyku muszą chronić emigrantów w naszym kraju. Prawo musi chronić nas wszystkich, nieważne czy to obcokrajowiec czy obywatel. To niezwykle ważne, by Meksyk dawał innym przykład, jak powinno się traktować emigrantów-, mówi Gael Gracía Bernal.
W trakcie kilku wywiadów z emigrantami Amnesty International dowiedziała się o doświadczeniach nadużyć i łamania praw wobec emigrantów. Wielu z nich jest gwałconych, porywanych lub zabijanych przez organizacje przestępcze lub prześladowanych przez władze publiczne. Były to historie kobiet i mężczyzn, którzy, pomimo niebezpieczeństw, byli zdeterminowani by dotrzeć do USA.
-Nakręciliśmy -The Invisibles-, by zwrócić uwagę na nadużycia, których doświadczają emigranci w Meksyku. Podczas gdy światowi eksperci w tym tygodniu zbierają się w Puerto Vallarta na Globalnym forum na temat migracji i rozwoju, setki kilometrów dalej emigranci w Meksyku stają naprzeciw ogromnego niebezpieczeństwa-, mówi Sarah Shebbeare, działaczka Amnesty International i producent wykonawczy filmów.
-Rząd meksykański obiecał, że usprawni ochronę emigrantów. Najwyższy czas by spełnił tę obietnicę. Niech pierwszym krokiem rządu w tej sprawie będzie stworzenie przejrzystego planu działania oraz zebranie i opublikowanie danych z całego kraju, dotyczących nadużyć wobec emigrantów, jak i działań podjętych w celu ustalenia kto jest odpowiedzialny za ten proceder-, mówi Sarah Shebbeare.
Dziewięciu na dziesięciu nielegalnych emigrantów pochodzi z Ameryki Środkowej, a Meksyk jest jednym z niewielu państw na świecie, które są dla emigrantów zarówno państwem docelowym jak i tranzytowym. Niewiele zmieniło się dla tych, którzy podróżują przez Meksyk nawet po wydarzeniach z sierpnia tego roku, kiedy to w Tamaulipas doszło do masowego mordu ponad siedemdziesięciu nielegalnych emigrantów.
Filmy -The Invisibles- prezentują niezwykłe świadectwo emigrantów, wolontariuszy i pracowników służby zdrowia, którzy mówią o niebezpieczeństwach jakie czyhają na tysiące kobiet i mężczyzn, którzy podróżują przez Meksyk z nadzieją na lepsze życie.
Po premierze w Meksyku filmy -The Invisibles- można będzie zobaczyć na YouTube pod adresem www.youtube.com/invisiblesfilms oraz www.amnesty.org/en/theinvisibles, lub za pośrednictwem innych mediów.
FILMY
Seria obejmuje następujące filmy:
Seaworld: Film ukazuje ludzi przepełnionych nadzieją na dotarcie do USA. Młoda dziewczyna, która podróżuje ze swoją rodziną, marzy, żeby odwiedzić park wodny Seaworld w Orlando na Florydzie. Film nakręcony został w ośrodku dla emigrantów w południowym Meksyku i zwraca uwagę na niebezpieczeństwa, jakie na nich czyhają.
Six Out of Ten: Gael García Bernal rozmawia z trzema kobietami z Hondurasu, które podróżują w poszukiwaniu lepszego życia dla swoich rodzin, podejmując przy tym ogromne ryzyko. Sześć na dziesięć kobiet, które wyruszają w tę podróż, zostaje wykorzystanych seksualnie.
What Remains: Rodzina, która pozostała w Ameryce Środkowej, może nigdy nie dowiedzieć się co stało się z tymi, których kochają. W El Salvador matka mówi nam o rozpaczy, jaką czuje nie wiedząc gdzie jest jej syn, który wyjechał z domu przed dziesiątkami lat, mówiąc że w ciągu 12 dni zadzwoni do niej ze Stanów.
-GOAL!-: Emigranci będą przybywać do Meksyku mimo niebezpieczeństwa i ryzyka. Źle sypiają, żebrzą o jedzenie, łapią okazję czepiając się zewnętrznych części jadących pociągów towarowych. Wielu z nich zostaje ciężko rannych, jednak nigdy nie zabraknie osób gotowych do podjęcia niebezpiecznej podróży.
Tło sprawy
Jako nielegalni emigranci, dziesiątki tysięcy ludzi, którzy opuszczają swe domy w Ameryce Środkowej lub Południowej i wyruszają w podróż na północ przez Meksyk w poszukiwaniu lepszego życia w Stanach Zjednoczonych, nie mają prawa do wjazdu i przebywania w tym kraju.
W kwietniu 2010 roku opublikowaliśmy raport, który ujawnia prawdę na temat wydarzeń w Meksyku. Łamanie praw człowieka wobec meksykańskich emigrantów w USA słusznie niepokoi opinię publiczną. Jednak publiczne oburzenie wobec nadużyć praw wobec emigrantów w Meksyku jest w bardzo dużym stopniu wyciszane.
W 2009 roku w ciągu zaledwie sześciu miesięcy uprowadzono niemal 10 tys. emigrantów, z czego prawie połowa przesłuchiwanych ofiar twierdzi, że w ich porwanie w pewnym stopniu zamieszane były władze publiczne.
Zainspirowani losami ludzi, którzy wyruszyli w tę podróż, aktor i reżyser Gael García Bernal i reżyser Marc Silver połączyli siły z Amnesty International, by zrealizować film, który rzuci światło na nadużycia wobec emigrantów. Historia opowiedziana w czterech częściach ich filmu to szokujący obraz świata, o którym wielu ludzi wolałoby, aby nikt nie wiedział.
Rząd Meksyku nie może dłużej bagatelizować ani tego problemu, ani roli jaką w tym kryzysie odgrywają władze. Najwyższy czas, by zacząć chronić przed nadużyciami emigrantów podróżujący przez Meksyk.
Zwracamy się do Prezydenta Meksyku, by utworzył grupę zadaniową, w skład której wejdą wyżsi urzędnicy federalni, a której zadaniem będzie koordynacja i kierownictwo nad działaniami w celu ochrony emigrantów w Meksyku i ustalenie kto jest odpowiedzialny ze te nadużycia.
Już teraz możesz pomóc nam zmieniać rzeczywistość. Wystarczy, że wyślesz email do Prezydenta Felipe Calderóna z prośbą, by stanowczo zapowiedział, że nadużycia wobec emigrantów nie będą dłużej tolerowane.
Wystarczy wejść na stronę amnesty.org/appeals-for-action/protect-mexicos-invisible-victims.
Tłumaczyła:Luiza Bielińska

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokaż FIFA czerwoną kartkę! #PayUpFIFA

2537