“The War Show” najlepszym filmem o prawach człowieka – Amnesty International

“The War Show” najlepszym filmem o prawach człowieka

Amnesty International wręczyła nagrodę dla najlepszego filmu o prawach człowieka na 14. Millenium Docs Against Gravity Film Festival. Zwyciężył film "The War Show" w reżyserii Andreas Dalsgaard, Obaidah Zytoon.

Jury w składzie: Tadeusz Sobolewski, Mirosław Chojecki i Draginja Nadaždin (jako przewodnicząca), nagradzając film “The War Show” napisało:

“Film ukazuje narastający konflikt w Syrii oczami młodej DJ i jej znajomych – uczestników protestów podczas Arabskiej Wiosny, którzy marzą o wolności. Wkrótce okazuje się, że mieszkańcy Syrii znajdują się w pułapce narastającej przemocy i pogłębiającego konfliktu, który niszczy społeczeństwo, zabija całe miasta i rozwiewa nadzieję na wyjście z opresji reżymu. Film niesie uniwersalne przesłanie o kruchości społeczeństwa, łatwo niszczonego przez przemoc, która krok po kroku, w sposób nieunikniony doprowadza do wojny domowej. Ten film mówi także o niezniszczalnym marzeniu o wolności, która jednak – jak się okazuje – nie znajduje się na wyciągnięcie ręki”.

Jury zadecydowało przyznać również 2 wyróżnienia dla filmów: “Obcy w raju” (ang. “Stranger in Paradaise”) w reżyserii Guido Hendrikxa „za wnikliwe spojrzenie na proces decydowania o przyszłości i życiu migrantów i uchodźców przybywających do Europy, proces oparty na nieraz absurdalnych regulacjach i władzy. Film stawia niewygodne pytania o europejską politykę migracyjną, nie pozostawiając ani migrantom ani widzowi złudzeń – brutalność i arbitralność tej polityki jawią się w sposób niezwykle jaskrawy”; oraz “Proces. Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow” (ang. “The Trial: The State of Russia vs Oleg Sentsov”) w reżyserii Askolda Kurowa „za niezwykle pokazanie odwagi skazanego w pokazowym procesie ukraińskiego reżysera Seńcowa, który we własnym procesie obnaża brak niezależności rosyjskiego sądu. Film pokazuje cenę jaką płaci on sam i jego rodzina, ale i budującą solidarność okazaną mu w Rosji, na Ukrainie i na całym świecie”.

Nagrodę, 3000 euro, przyznano na gali 14. Millenium Docs Against Gravity Film Festival 20 maja w Teatrze Studio w Warszawie. Więcej informacji, m.in. o tym kto zwyciężył główną nagrodę festiwalu, znajduje się na stronie docsag.pl>>.

Na zdjęciu po lewej Obaidah Zytoon, po prawej Andreas Dalsgaard.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

List Komitetu Obrony Sprawiedliwości do Marszałka Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym 

13397