Tiananmen 1989 – pamiętamy – Amnesty International

Tiananmen 1989 – pamiętamy

Dla upamiętnienia 20. rocznicy wdarzeń na Placu Tiananmen Amnesty International w Polsce przygotowało akcje we Poznaniu, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu.
Wrocławska grupa Amnesty International zaprasza na otwarcie wystawy fotografii i spotkanie z zaproszonymi gośćmi (3 czerwca (śr.), godz. 20.00, Falanster, ul. Św. Antoniego 23)
Na wystawie zostaną zaprezentowane głównie fotografie z Obozu Żywego Protestu, jaki odbył się we Wrocławiu w 1989 roku na placu Dzierżyńskiego (dziś Dominikański), ale również z Tiananmen w 1989, z otwarcia pomnika na pl. Dominikańskim w 1999 roku oraz z akcji Amnesty International organizowanych we Wrocławiu w kolejne rocznice wydarzeń na Tiananmen.
Po otwarciu wystawy, o godz. 21.00, planujemy przejście pod pomnik ofiar z Tiananmen ze zniczami i z żółtymi różami – chińskim symbolem pamięci. 4 czerwca (czw.), godz. 13.00, na ulicy Oławskiej odbędzie się akcja uliczna, podczas której będzie można podpisać petycje w obronie ludzi prześladowanych w ChRL.
Grupa warszawska Amnesty International zaprasza wszystkich 4 czerwca od g. 22.00 pod Ambasadę Chińską w Warszawie na ulicy Bonifraterskiej 1, aby złożyć kwiaty, zapalić znicze, podpisać się pod petycją o uwolnienie chińskich więźniów sumienia i upamiętnić 20 rocznicę wydarzeń na Placu Tiananmen w Pekinie.
Każdy, kto przyjdzie pod Ambasadę Chin w Warszawie będzie mógł podpisać się pod listem o uwolnienie Gao Zhishenga – 44 letniego obrońcy praw człowieka, który 9 lutego 2009 roku został zabrany ze swojego domu w prowincji Shaanxi przez grupę ponad 10 agentów służb bezpieczeństwa. Nie wiadomo gdzie jest przetrzymywany. Amnesty International obawia się, że jest torturowany. List o jego uwolnienie będzie w kształcie listy do głosowania. Każdy będzie mógł wrzucić ją do urny, która zostanie następnie przekazana ambasadorowi ChRL w Polsce. Zapalać znicze i składać kwiaty pod Ambasadą Chin będzie można przez całą noc – od g. 22.00 do rana dnia następnego.
Wydarzenia na Tiananmen upamiętni również poznańska grupa Amnesty International. Akcja odbędzie się 4. czerwca od godz. 20:00 na Starym Rynku, pod Pręgierzem w Poznaniu. Planowane jest odczytanie nazwisk ofiar, fragmentów raportu dot. łamania praw człowieka w Chinach. Zbierane będą podpisy pod petycjami do Hu Jintao w sprawie Matek Tiananmen, prześladowanych za próby upamiętniania i dokumentowania wydarzeń sprzed 20. lat. Każdy będzie mógł zapalić znicz, ku pamięci ofiar. Znicze utworzą datę: 1989.
W Lublinie, Amnesty International wspólnie ze Stowarzyszeniem Globalnej Solidarności i Centrum Duszpasterstwa Młodzieży zaprasza 4 czerwca o godz.16:00 na Pl. Łokietka pod lubelskim Ratuszem, gdzie będzie można obejrzeć prezentacje multimedialną oraz wystawę fotograficzną. 
Na 19:30 w w kościele Św. Ducha zaplanowna jest modliwa za ofiary wydarzeń, a o 20:30 na Deptaku zostaną odczytane relacje świadków. O 21:00 zostanie wykonany gest solidarności z organizacją Matki Tiananmen: puszczenie lampionów przy akompaniamencie muzyki i do piosenki upamiętniającej 20. rocznicę stłumienia protestów.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3079