Turcja: dziennikarze na całym świecie domagają się uwolnienia 120 więzionych kolegów i koleżanek – Amnesty International

Turcja: dziennikarze na całym świecie domagają się uwolnienia 120 więzionych kolegów i koleżanek

Trzech byłych dziennikarzy Al Jazeera, więzionych w Egipcie przez ponad 400 dni, przyłączyło się do tysięcy dziennikarzy, artystów i aktywistów w ramach kampanii Amnesty International, domagając się uwolnienia ponad 120 dziennikarzy uwięzionych w Turcji w wyniku zeszłorocznego nieudanego zamachu stanu.

Mohamed Fahmy, Peter Greste i Baher Mohammed dodali swoje głosy poparcia dla kampanii Free Turkey Media, która zakończy się globalnym dniem akcji 3 maja, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Wolności Prasy.

– Dzięki czystkom przeprowadzonym w następstwie nieudanego zamachu stanu, Turcja stała się krajem, który więzi największą liczbę dziennikarzy na świecie. Od miesięcy wielu z nich jest więzionych bez informacji o postawionych zarzutach – powiedziała Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska.

– W następstwie referendum konstytucyjnego Turcja bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje wolnych mediów. Kampania ma pokazać, że świat nie zapomniał o dziennikarzach przetrzymywanych w więzieniach.

Kampania prowadzona przez Amnesty International przy wsparciu PEN, Reporters Without Borders, Index on Censorship i wielu innych organizacji, zachęca osoby do pokazania wsparcia poprzez publikację zdjęcia z hashtagiem #FreeTurkeyMedia. Wśród osób wspierających kampanię jest artysta Ai Weiwei, a dziesiątki rysowników na całym świecie składają prace, które zostaną ocenione przez panel, w którym zasiądą znani rysownicy: Zunar, Steve Bell i Martin Rowson.

– Jeśli można było żądać wolności dla dziennikarzy Al Jazeera, to teraz można żądać #FreeTurkeyMedia”, powiedział Peter Greste na swoim tweeterze.

– Świat stał obok nas, trzech dziennikarzy – Petera Greste, Bahera Mohammeda i mnie – dopóki nie odzyskaliśmy naszej wolności. Czas na #FreeTurkeyMedia – tweetował Mohamed Fahmy.

– #FreeTurkeyMedia. Dziennikarze nie powinni być za kratami –  tweetował Baher Mohamed.

3 maja Amnesty International opublikuje briefing Dziennikarstwo nie jest przestępstwem: upadek wolności mediów w Turcji, wzywający do uwolnienia dziennikarzy uwięzionych za wykonanie swojej pracy.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

13279