Turcja: Jedna ofiara śmiertelna i dziesiątki rannych podczas tłumienia demonstracji przez policję – Amnesty International

Turcja: Jedna ofiara śmiertelna i dziesiątki rannych podczas tłumienia demonstracji przez policję

Raporty na temat znęcania się strażników więziennych nad uwięzionym liderem Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), Abdullahem Öcalanem, wywołały, poczynając od 17 października, demonstracje w południowych i wschodnich prowincjach Turcji oraz w Istambule. W niektórych wypadkach protesty przybrały wyjątkowo burzliwy obrót po tym jak policja użyła siły, aby uniemożliwić przeprowadzenie demonstracji – w stronę policji poleciały kamienie i koktajle Mołotowa, dochodziło do zniszczeń mienia.
Policja użyła gumowych kul i ostrej amunicji aby rozpędzić demonstracje. Jeden z protestujących, Ahmet Özhan, został zabity w Do-ubeyazýt we wschodniej Turcji, a wielu innych, także pozostających w stanie krytycznym, trafiło do szpitali z ranami postrzałowymi i innymi obrażeniami. Wielu spośród rannych to dzieci. Raporty pokazują, że wśród 62 hospitalizowanych było 7 policjantów.
Według Tureckiego Stowarzyszenia Praw Człowieka (IHD), ponad 200 osób zostało zatrzymanych w związku z demonstracjami. Co najmniej jedno dziecko jest przetrzymywane w więzieniu dla dorosłych.
Amnesty International uznaje trudności, przed którymi stają oficerowie sił porządkowych podczas nadzorowania demonstracji, a także fakt, że władze tureckie są zobowiązane prawem międzynarodowym do zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i zabezpieczenia mienia. Tureckie władze muszą jednak wywiązywać się z tych zobowiązań w zgodzie z międzynarodowymi standardami, a szczególnie z zasadą, że siły porządkowe mogą uciec się do stosowania przemocy tylko w sytuacji bezpośredniej konieczności i w stopniu niezbędnym dla zgodnego z prawem wykonywania swoich obowiązków.
-Tureckie władze muszą zagwarantować, by policja nie nadużywała siły wobec demonstrantów. Muszą również szybko, dokładnie i bezstronnie przeprowadzić śledztwo w sprawie śmierci Ahmeta Özhana i oskarżeń o maltretowanie innych protestujących- mówi Andrew Gardner, ekspert Amnesty International do spraw Turcji.
Standardy międzynarodowe wymagają, aby siły porządkowe tak dalece jak jest to możliwe, korzystały z metod pokojowych przed ewentualnym użyciem siły i broni, które powinny być stosowane tylko w sytuacji gdy zastosowanie wszelkich innych środków nie przynosi efektów. Siły porządkowe mogą użyć broni palnej tylko w sytuacji gdy mniej niebezpieczne środki są nieskuteczne i w minimalnym stopniu, koniecznym do obrony siebie lub innych w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.
 
Amnesty International apeluje do władz o zapewnienie, by siły porządkowe i służba więzienna respektowały całkowity zakaz tortur i innych form prześladowania.
Tłumaczyła Aleksandra Pierścieńska

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3367