TURCJA: Ozgur Karakaya i Cihan Gun uwolnieni! Minister przeprasza za śmierć Engina Cebera! – Amnesty International

TURCJA: Ozgur Karakaya i Cihan Gun uwolnieni! Minister przeprasza za śmierć Engina Cebera!

Trzej mężczyźni: 29-letni Engin Ceber, 22-letni Ozgur Karakaya i 18-letni Cihan Gun, zostali aresztowani 28 września w trakcie demonstracji przeciwko bezkarności sprawców mordu na Ferhacie Gerceku, 18-latku zabitym 7 października ub.r. w trakcie sprzedawania lewicowej gazety -Yuruyus- (więcej na temat sprawy Gerceka: http://www.amnesty.org/en/library/info/NWS22/002/2008/en).
Podczas aresztowania mężczyźni byli wleczeni przez policjantów po ziemi, a na komisariacie Istinye zostali pobici. Nazajutrz stanęli przed prokuratorem dzielnicy Sariyer, który oskarżył ich o stawianie oporu policji i wysłał do więzienia Metris. Tam byli wielokrotnie bici drewnianymi pałkami i kopani po całym ciele nie wyłączając genitaliów. Polewano ich wodą i zmuszano do rozbierania się do naga przy przeszukiwaniu. Tortury trwały nieprzerwanie kilka dni.
Wskutek odniesionych w więzieniu obrażeń 7 października Engin Ceber został przetransportowany do szpitala w stambulskiej dzielnicy Bayrampasa, a następnie do szpitala w Sisli. Niestety lekarze nie zdołali mu pomóc. Zmarł 10 października.
Ozgur Karakaya, Cihan Gun i (pośmiertnie) Engin Ceber byli bohaterami pilnej akcji nr 281. Dziękujemy tym, którzy wysłali apele.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uwolnijmy zaginione i więzione osoby w Xinjiang w Chinach

3351