Turcja, Syria: Ofiary wśród cywilów – Amnesty International

Turcja, Syria: Ofiary wśród cywilów

Według doniesień, w czasie tureckiej ofensywy militarnej zginęło już co najmniej kilkunastu cywilów po obu stronach granicy turecko-syryjskiej. Dyrektorka ds. Bliskiego Wschodu w Amnesty International Lynn Maalouf powiedziała:

„Konieczne jest, aby wszystkie strony tego konfliktu przestrzegały międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym powstrzymując się od przeprowadzania ataków na ludność cywilną i obiekty cywilne, a także masowych i nieproporcjonalnych ataków”.

„Podobnie jak w innych częściach Syrii, wielu cywilów w północno-wschodniej Syrii ucierpiało już na skutek kolejnych ofensyw wojskowych, wielokrotnych przesiedleń i tragicznych warunków życia. Turcja jest zobowiązana na mocy międzynarodowego prawa humanitarnego do podjęcia wszelkich możliwych środków w celu ochrony ludności cywilnej i zapewnienia im dostępu do pomocy humanitarnej. Cywile, którzy chcą uciec przed walką, muszą mieć zapewnione bezpieczne przejście”.

„Zarówno siły tureckie, jak i kurdyjskie w przeszłości przeprowadzały masowe ataki w Syrii, w których zginęło wielu cywilów. Nie może się to powtórzyć. Społeczność międzynarodowa musi podjąć środki w celu zapewnienia poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego przez władze tureckie i sojusznicze grupy zbrojne oraz siły kurdyjskie, aby uniknąć kolejnej katastrofy humanitarnej w północnej Syrii”.

TŁO

Według ONZ organizacja obecnie udziela pomocy 700 000 osób w północno-wschodniej Syrii, gdzie mieszka 1,7 miliona osób.

W zeszłym roku Amnesty International udokumentowała masowe ataki tureckiego wojska i sojuszniczych ugrupowań zbrojnych, a w mniejszym stopniu sił kurdyjskich w miastach Afrin i Azaz w północnym Aleppo, w których zginęło dziesiątki cywilów.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

Powiązane tematy

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

Powiązany temat

Rosja/Ukraina: Rosyjskie ataki na Kijów i inne miasta na terytorium Ukrainy stanowią wyraźny przejaw eskalacji agresji i naruszenia praw człowieka

35810