Turcja: Turecki dziennikarz ormiańskiego pochodzenia zamordowany – Amnesty International

Turcja: Turecki dziennikarz ormiańskiego pochodzenia zamordowany

Hrant Dink, wydawca gazety Agos i autor artykułów we wpływowym dzienniku Zaman, został w piątek trafiony trzema kulami w Stambule, przed biurem Agos. 53-letni Hrant Dink był pełnym pasji orędownikiem powszechności praw człowieka, występującym na różnych forach wspólnie z obrońcami praw człowieka, dziennikarzami i intelektualistami, reprezentującymi całe spektrum przekonań politycznych. Najbardziej znany ze swej woli otwartego i krytycznego rozważania zagadnień tożsamości ormiańskiej oraz oficjalnych wersji historii Turcji w odniesieniu do masakry Ormian 1915 roku, Hrant Dink pisał także szeroko o demokratyzacji i prawach człowieka.
-W Turcji nadal istnieje szereg surowych przepisów, które dławią wolność słowa. Te przepisy, wraz z notorycznymi wypowiedziami wysokich przedstawicieli rządu, państwa i wojska, potępiającymi krytyczną debatę i przekonania niezgodne z oficjalnymi, stwarzają atmosferę, w której może dochodzić do ataków i aktów przemocy-, powiedziała Nicola Duckworth, Dyrektor Programu ds. Europy i Azji Środkowej w Amnesty International.
W ubiegłym roku Hrant Dink został po raz trzeci postawiony w stan oskarżenia w związku z zarzutem -poniżania tureckości- na mocy Artykułu 301 tureckiego Kodeksu Karnego. Amnesty International wezwała do zniesienia tego artykułu oraz potępiła postawienie zarzutów wobec Hranta Dinka, jako element systematycznego sądowego zastraszania go w związku z pokojowym wyrażaniem przezeń swych poglądów. Hrant Dink już wcześniej został skazany w lipcu 2006 roku na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu, w następstwie uznania go w październiku 2005 winnym -znieważenia tureckości-.
Amnesty International wzywa władze tureckie do potępienia wszystkich form nietolerancji. Oczekujemy, że władze tureckie zadbają o ochronę praw wszystkich obywateli Republiki Tureckiej oraz przeprowadzą rzetelne i bezstronne śledztwo w sprawie morderstwa Hranta Dinka. Wyniki tego śledztwa należy ujawnić opinii publicznej, a domniemani sprawcy powinni zostać osądzeni w sposób zgodny z międzynarodowymi standardami sprawiedliwych procesów.
Po dalsze informacje o opinii Amnesty International nt. Artykułu 301 proszę sięgnąć do dokumentu Turkey: Article 301: How the law on -denigrating Turkishness- is an insult to free expression (AI Index: EUR 44/003/2006).
Tłumaczenie: Mateusz Laszczkowski

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4010