Turcja zwiększa cenzurę blokując serwis YouTube tuż przed wyborami – Amnesty International

Turcja zwiększa cenzurę blokując serwis YouTube tuż przed wyborami

Tuż przed niedzielnymi wyborami tureckie władze zdecydowały nie tylko o zablokowaniu dostępu do Twittera - podobną decyzję podjęły także odnośnie popularnego serwisu YouTube. Rodzi to obawę o szersze, rozmyślne tłumienie wolności wypowiedzi.<br />

Według doniesień medialnych turecki minister spraw zagranicznych, wnioskując o administracyjny nakaz zablokowania platformy umożliwiającej dzielenie się filmami, powoływał się na obawy o bezpieczeństwo narodowe – rzekomo, by zapobiec dalszej cyrkulacji nagrań przedstawiających rozmowy wyższych urzędników w sprawie Syrii.
– Tureckie władze wydają się szukać pretekstów do zamknięcia witryn internetowych ze względu na ich zdolność do mobilizowania krytycznych wobec władz opinii i upowszechniania ośmieszających materiałów – powiedział Andrew Gardner, badacz Amnesty International ds. Turcji.
– Zablokowanie YouTube’a zaledwie kilka dni przed tureckimi wyborami, w związku z natarczywą krytyką premiera Erdogana prowadzoną w tym serwisie, jest niczym więcej niż zdecydowaną próbą wprowadzenia rządowej cenzury, która będzie generować tylko głębszą nieufność i frustrację.
– Nawet jeśli tureckie władze mają uzasadnione obawy co do niektórych treści, które mogą się pojawiać, absolutnie nieproporcjonalnym środkiem jest zbiorcze wyłączenie YouTube’a w całym kraju. Dostęp do YouTuba i Twittera musi natychmiast zostać przywrócony. Władze muszą przestać blokować strony, które pokazują ich nadużycia i tworzą platformę wymiany opinii dla odmiennych poglądów.
Przeczytajcie komentarz Andrew Gardnera, badacza Amnesty International ds. Turcji na naszym blogu:
Trwa blokada Twitter’a w Turcji – jak przebiegają linie frontu w walce o wolność w Internecie? >>>

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokaż FIFA czerwoną kartkę! #PayUpFIFA

Powiązane tematy

Powiązany temat

Maroko/Hiszpania: Przeciągające się i niedostateczne postępowania po śmiertelnych wydarzeniach na granicy w Melilli pachną tzw. tuszowaniem sprawy – nowy raport Amnesty International

Powiązany temat

Katar: na miesiąc przed mundialem pracownicy-migranci wciąż są wyzyskiwani, ujawnia raport Amnesty International

Powiązany temat

Iran: Co najmniej 23 dzieci bezkarnie zabitych podczas brutalnego tłumienia młodzieżowych protestów

1568