Tydzień aktywizmu – walcz o kuloodporny Traktat o handlu bronią – Amnesty International

Tydzień aktywizmu – walcz o kuloodporny Traktat o handlu bronią

Już od poniedziałku Amnesty International w całym kraju rozpoczyna tydzień aktywizmu kampanii Broń pod kontrolą. Aktywiści planują pokazy filmów, warsztaty, dyskusje, gry miejskie i zbieranie podpisów pod apelem do państw świata, by w lipcu tego roku przyjęty został efektywny Traktat o Handlu Bronią, który będzie chronił prawa człowieka.

Wydarzenia w czasie Tygodnia Aktywizmu:

20120606_chlopiec_z_bronia-600Warszawa
14.06 (czwartek) o godzinie 19:00 pod Ambasadą Syrii w Warszawie (ul. Goszczyńskiego 30) odbędzie się happening zorganizowany przez warszawską grupę lokalną Amnesty International. Aby wyrazić solidarność z rodzinami ofiar wojny domowej w Syrii pod ambasadą złożone zostaną kwiaty. Ponadto będzie możliwość podpisania petycji, zaapelowania o przestrzeganie praw człowieka i wezwania decydentów do ustanowienia Traktatu o handlu bronią.

Katowice
11-17.06

Grupa lokalna Amnesty International z Katowic zaprasza na wydarzenia w ramach tygodnia aktywizmu. Odbędą się one pod hasłem -Czy wiesz, że handel bananami jest lepiej uregulowany niż rynek handlu bronią–. Aktywiści i aktywistki będą zbierać podpisy pod petycją w sprawie Traktatu o handlu bronią.

lokalizacje:
11.06 – ul. Stawowa i okolice
12.06 – Spodek (strefa kibica) i rondo
13.06 – Dolina Trzech Stawów
14.06 – Silesia City Center
15.06 – ul. Mariacka i okolice
16.06 – Park Chorzowski cz.1 oraz warsztaty w centrum
17.06 – Park Chorzowski cz.2

Kraków
15-29.06 grupa lokalna Amnesty International z Krakowa zaprasza na wystawę street-artową w ramach miejskiego festiwalu ArtBoom 2012. Wystawa ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię handlu bronią i ukazanie, jak ważne jest podpisanie -kuloodpornego- Traktatu o handlu bronią.
Grupa zorganizuje także flash mob w centrum miasta oraz grę miejską , w której będą uczestniczyć mieszkańcy Krakowa oraz turyści.

Toruń
Grupa lokalna Amnesty International z Torunia zaprasza 15.06. na Starówkę, gdzie wolontariusze i wolontariuszki będą zbierać podpisy pod petycją ws. Traktatu o handlu bronią.

Poznań
Grupa lokalna Amnesty International z Poznania zaprasza:

13.06 o godz. 19:00 w Starym Kinie odbędzie się pokaz filmów: Uganda – Silent War i The Invisibles.
14.06 o godz. 19:00 rozpocznie się marsz pod hasłem -Kwiaty zamiast broni-, upamiętniający ofiary ostatnich wydarzeń w Syrii. Marsz rozpocznie się pod Starym Browarem, dalej pójdzie Półwiejską, Paderewskiego, 27 Grudnia aż na Ratajczaka, gdzie zakończy się pod lokalną tablicą pamiątkową.
16.06 happening w centrum miasta.

Olsztyn
Grupa lokalna Amnesty International z Olsztyna w czasie tygodnia aktywizmu będzie zbierała podpisy pod petycją w sprawie Traktatu o handlu bronią.

Kampania Broń pod kontrolą

Broń (np.: karabiny, granaty, amunicja, bomby) jest często używana, aby zabijać, torturować, ranić, represjonować, wypędzać ludzi z ich domów, popełniać zbrodnie wojenne i inne poważne naruszenia praw człowieka. Broń trafia w niewłaściwe ręce, bo handel nią jest słabo kontrolowany.

Zamierzamy to zmienić!

Istnieje więcej międzynarodowych przepisów regulujących handel bananami i kośćmi dinozaurów niż tych, które regulują handel bronią. Luki prawne w systemie kontroli handlu bronią powodują, że broń często trafia w ręce osób, które naruszają prawa człowieka i międzynarodowe prawo humanitarne.
Słabość istniejącego systemu kontroli transferów broni ujawniła się niedawno podczas wydarzeń w krajach arabskich, kiedy to do tego regionu na przestrzeni ostatnich lat dostarczono znaczną ilość broni i innego sprzętu policyjnego i wojskowego, pomimo iż istniało istotne ryzyko, że zostanie ona wykorzystana do łamania praw człowieka.
Siły zbrojne w Egipcie, Syrii, Bahrajnie i innych państwach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej odpowiedziały na pokojowe demonstracje przy użyciu siły. W samej Syrii do dzisiaj Amnesty International udokumentowała śmierć 10 000 osób. Było to możliwe dzięki transferom broni na Bliski Wschód ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii i Francji.
Państwa te przedłożyły własne zyski nad prawa człowieka. Razem z Niemcami i Chinami, produkują i eksportują one aż 74% światowej broni.
Teraz stworzenie międzynarodowych standardów regulacji handlu bronią konwencjonalną i jej przepływu jest wreszcie możliwe. W lipcu 2012 roku państwa członkowskie ONZ negocjować będą Traktat o handlu bronią. Jest to niezbędny krok na drodze do zapobiegania poważnym naruszeniom międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka. Teraz jest czas, by zagwarantować, że Traktat zawierać będzie możliwie najwyższe powszechne standardy w dziedzinie importu, eksportu i przepływu broni konwencjonalnej.

W czyje ręce trafia polska broń-

Również Polska odgrywa ważną rolę w międzynarodowym handlu bronią – znajduje się na 17. miejscu na liście największych jej eksporterów. W ostatnich latach Polska autoryzowała transfery broni do m.in. Libii, Egiptu i Jemenu. Sprzedawała lub pośredniczyła w sprzedaży:

  • systemów kierowania ogniem do Malezji, Algierii, Indii, Wietnamu, Egiptu, Indonezji, Omanu, Arabii Saudyjskiej;
  • broni gładkolufowej i automatycznej do Iraku, Malezji, Wietnamu, Izraela, Maroka i Arabii Saudyjskiej;
  • pojazdów wojskowych do Algierii, Egiptu, Singapuru, Jemenu
  • sprzętu opancerzonego do Maroka;
  • statków powietrznych do Malezji, Algierii, Indii, Indonezji, Libii, Bangladeszu, Jemenu, Arabii Saudyjskiej;
  • amunicji do Iraku, Jemenu i Jordanii oraz bomb, torped i rakiet do Izraela i Pakistanu.

Rekomendacje

Amnesty International wzywa przywódców politycznych i władze państw do podjęcia działań mających na celu stworzenie efektywnego Traktatu o handlu bronią, którego fundamentalną zasadą będzie respektowanie praw człowieka. Prawdopodobieństwo wykorzystania broni do popełniania poważnych naruszeń prawa międzynarodowego musi być rygorystycznie oceniane, a gdy ryzyko jest duże, przepływ broni nie powinien być dozwolony. Analiza ryzyka powinna również uwzględniać prawdopodobieństwo wszelkich możliwych do przewidzenia zdarzeń, aby zapobiegać naruszeniom w przyszłości.

  • Traktat musi obejmować kwestię praw człowieka

Państwa powinny zapewnić, że międzynarodowy przepływ broni konwencjonalnej nie będzie dozwolony w przypadku, gdy istnieje duże ryzyko wykorzystania broni do poważnych naruszeń prawa międzynarodowego w dziedzinie praw człowieka oraz międzynarodowego prawa humanitarnego. Efektywna, rygorystyczna ocena związana z udzielaniem każdej licencji na transfer broni musi w pierwszej kolejności brać pod uwagę ryzyko.

  • Traktat musi obejmować wszystkie rodzaje oraz komponenty broni konwencjonalnej

Państwa powinny zdefiniować zakres broni konwencjonalnej obejmujący każdy rodzaj broni, amunicję, uzbrojenie oraz związane z nimi artykuły potencjalnie śmiercionośne, wykorzystywane w operacjach wojskowych oraz do ochrony porządku publicznego. Traktat obejmować powinien także części, komponenty, akcesoria, maszyny, technologie i ekspertyzy techniczne służące produkcji, modernizacji i utrzymaniu wymienionych powyżej artykułów.

  • Implementacja Traktatu musi być przeprowadzona w sposób stanowczy i możliwy do egzekwowania

Państwa powinny uzgodnić standardy pełnej i jasnej implementacji Traktatu, obejmujące krajowe systemy autoryzacji i licencjonowania, karne i administracyjne sankcje poparte informacją publiczną i przejrzystością, a także skuteczne mechanizmy monitoringu wypełniania postanowień Traktatu.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy zbrodnie w Mjanmie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Polska: „Przyjechaliśmy tu, nie chcieli nas wpuścić”. Romowie z Ukrainy traktowani jak niechciani uchodźcy

Powiązany temat

Poszukujemy osoby na stanowisko: Menadżera_Menadżerki ds. finansowych

2073