Tydzień aktywizmu – walcz o kuloodporny Traktat o handlu bronią

Wydarzenia w czasie Tygodnia Aktywizmu:
20120606_chlopiec_z_bronia-600Warszawa
14.06 (czwartek) o godzinie 19:00 pod Ambasadą Syrii w Warszawie (ul. Goszczyńskiego 30) odbędzie się happening zorganizowany przez warszawską grupę lokalną Amnesty International. Aby wyrazić solidarność z rodzinami ofiar wojny domowej w Syrii pod ambasadą złożone zostaną kwiaty. Ponadto będzie możliwość podpisania petycji, zaapelowania o przestrzeganie praw człowieka i wezwania decydentów do ustanowienia Traktatu o handlu bronią.
Katowice
11-17.06

Grupa lokalna Amnesty International z Katowic zaprasza na wydarzenia w ramach tygodnia aktywizmu. Odbędą się one pod hasłem -Czy wiesz, że handel bananami jest lepiej uregulowany niż rynek handlu bronią–. Aktywiści i aktywistki będą zbierać podpisy pod petycją w sprawie Traktatu o handlu bronią.
lokalizacje:
11.06 – ul. Stawowa i okolice
12.06 – Spodek (strefa kibica) i rondo
13.06 – Dolina Trzech Stawów
14.06 – Silesia City Center
15.06 – ul. Mariacka i okolice
16.06 – Park Chorzowski cz.1 oraz warsztaty w centrum
17.06 – Park Chorzowski cz.2
Kraków
15-29.06 grupa lokalna Amnesty International z Krakowa zaprasza na wystawę street-artową w ramach miejskiego festiwalu ArtBoom 2012. Wystawa ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię handlu bronią i ukazanie, jak ważne jest podpisanie -kuloodpornego- Traktatu o handlu bronią.
Grupa zorganizuje także flash mob w centrum miasta oraz grę miejską , w której będą uczestniczyć mieszkańcy Krakowa oraz turyści.
Toruń
Grupa lokalna Amnesty International z Torunia zaprasza 15.06. na Starówkę, gdzie wolontariusze i wolontariuszki będą zbierać podpisy pod petycją ws. Traktatu o handlu bronią.
Poznań
Grupa lokalna Amnesty International z Poznania zaprasza:
13.06 o godz. 19:00 w Starym Kinie odbędzie się pokaz filmów: Uganda – Silent War i The Invisibles.
14.06 o godz. 19:00 rozpocznie się marsz pod hasłem -Kwiaty zamiast broni-, upamiętniający ofiary ostatnich wydarzeń w Syrii. Marsz rozpocznie się pod Starym Browarem, dalej pójdzie Półwiejską, Paderewskiego, 27 Grudnia aż na Ratajczaka, gdzie zakończy się pod lokalną tablicą pamiątkową.
16.06 happening w centrum miasta.
Olsztyn
Grupa lokalna Amnesty International z Olsztyna w czasie tygodnia aktywizmu będzie zbierała podpisy pod petycją w sprawie Traktatu o handlu bronią.
Kampania Broń pod kontrolą
Broń (np.: karabiny, granaty, amunicja, bomby) jest często używana, aby zabijać, torturować, ranić, represjonować, wypędzać ludzi z ich domów, popełniać zbrodnie wojenne i inne poważne naruszenia praw człowieka. Broń trafia w niewłaściwe ręce, bo handel nią jest słabo kontrolowany.
Zamierzamy to zmienić!
Istnieje więcej międzynarodowych przepisów regulujących handel bananami i kośćmi dinozaurów niż tych, które regulują handel bronią. Luki prawne w systemie kontroli handlu bronią powodują, że broń często trafia w ręce osób, które naruszają prawa człowieka i międzynarodowe prawo humanitarne.
Słabość istniejącego systemu kontroli transferów broni ujawniła się niedawno podczas wydarzeń w krajach arabskich, kiedy to do tego regionu na przestrzeni ostatnich lat dostarczono znaczną ilość broni i innego sprzętu policyjnego i wojskowego, pomimo iż istniało istotne ryzyko, że zostanie ona wykorzystana do łamania praw człowieka.
Siły zbrojne w Egipcie, Syrii, Bahrajnie i innych państwach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej odpowiedziały na pokojowe demonstracje przy użyciu siły. W samej Syrii do dzisiaj Amnesty International udokumentowała śmierć 10 000 osób. Było to możliwe dzięki transferom broni na Bliski Wschód ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii i Francji.
Państwa te przedłożyły własne zyski nad prawa człowieka. Razem z Niemcami i Chinami, produkują i eksportują one aż 74% światowej broni.
Teraz stworzenie międzynarodowych standardów regulacji handlu bronią konwencjonalną i jej przepływu jest wreszcie możliwe. W lipcu 2012 roku państwa członkowskie ONZ negocjować będą Traktat o handlu bronią. Jest to niezbędny krok na drodze do zapobiegania poważnym naruszeniom międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka. Teraz jest czas, by zagwarantować, że Traktat zawierać będzie możliwie najwyższe powszechne standardy w dziedzinie importu, eksportu i przepływu broni konwencjonalnej.
W czyje ręce trafia polska broń-
Również Polska odgrywa ważną rolę w międzynarodowym handlu bronią – znajduje się na 17. miejscu na liście największych jej eksporterów. W ostatnich latach Polska autoryzowała transfery broni do m.in. Libii, Egiptu i Jemenu. Sprzedawała lub pośredniczyła w sprzedaży:

  • systemów kierowania ogniem do Malezji, Algierii, Indii, Wietnamu, Egiptu, Indonezji, Omanu, Arabii Saudyjskiej;
  • broni gładkolufowej i automatycznej do Iraku, Malezji, Wietnamu, Izraela, Maroka i Arabii Saudyjskiej;
  • pojazdów wojskowych do Algierii, Egiptu, Singapuru, Jemenu
  • sprzętu opancerzonego do Maroka;
  • statków powietrznych do Malezji, Algierii, Indii, Indonezji, Libii, Bangladeszu, Jemenu, Arabii Saudyjskiej;
  • amunicji do Iraku, Jemenu i Jordanii oraz bomb, torped i rakiet do Izraela i Pakistanu.

Rekomendacje
Amnesty International wzywa przywódców politycznych i władze państw do podjęcia działań mających na celu stworzenie efektywnego Traktatu o handlu bronią, którego fundamentalną zasadą będzie respektowanie praw człowieka. Prawdopodobieństwo wykorzystania broni do popełniania poważnych naruszeń prawa międzynarodowego musi być rygorystycznie oceniane, a gdy ryzyko jest duże, przepływ broni nie powinien być dozwolony. Analiza ryzyka powinna również uwzględniać prawdopodobieństwo wszelkich możliwych do przewidzenia zdarzeń, aby zapobiegać naruszeniom w przyszłości.

  • Traktat musi obejmować kwestię praw człowieka

Państwa powinny zapewnić, że międzynarodowy przepływ broni konwencjonalnej nie będzie dozwolony w przypadku, gdy istnieje duże ryzyko wykorzystania broni do poważnych naruszeń prawa międzynarodowego w dziedzinie praw człowieka oraz międzynarodowego prawa humanitarnego. Efektywna, rygorystyczna ocena związana z udzielaniem każdej licencji na transfer broni musi w pierwszej kolejności brać pod uwagę ryzyko.

  • Traktat musi obejmować wszystkie rodzaje oraz komponenty broni konwencjonalnej

Państwa powinny zdefiniować zakres broni konwencjonalnej obejmujący każdy rodzaj broni, amunicję, uzbrojenie oraz związane z nimi artykuły potencjalnie śmiercionośne, wykorzystywane w operacjach wojskowych oraz do ochrony porządku publicznego. Traktat obejmować powinien także części, komponenty, akcesoria, maszyny, technologie i ekspertyzy techniczne służące produkcji, modernizacji i utrzymaniu wymienionych powyżej artykułów.

  • Implementacja Traktatu musi być przeprowadzona w sposób stanowczy i możliwy do egzekwowania

Państwa powinny uzgodnić standardy pełnej i jasnej implementacji Traktatu, obejmujące krajowe systemy autoryzacji i licencjonowania, karne i administracyjne sankcje poparte informacją publiczną i przejrzystością, a także skuteczne mechanizmy monitoringu wypełniania postanowień Traktatu.