Tysiące Irakijczyków potrzebują pomocy humanitarnej na skutek ofensywy rebeliantów – Amnesty International

Tysiące Irakijczyków potrzebują pomocy humanitarnej na skutek ofensywy rebeliantów

Dziesiątki tysięcy Irakijczyków musiały uciekać z regionu Sindżar w północno-zachodniej części kraju i desperacko potrzebuje pomocy humanitarnej po ataku ze strony ugrupowania Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIS).<br /> <br />
– Cywile musieli uciekać w rejony górskie, gdzie grozi im śmierć, porwania, a dodatkowo cierpią z powodu braku wody, jedzenia i lekarstw. Pomoc humanitarna jest  tam niezbędnie potrzebna – powiedziała Donatella Rovera, badaczka Amnesty International ds. konfliktów zbrojnych, w tym momencie przebywająca w północnym Iraku.
Setki cywilów uznaje się za zaginionych, wielu zostało porwanych i przypuszczalnie już nie żyje. Dziesiątki tysięcy osób szuka schronienia w górach, gdzie nie ma dostępu do jakichkolwiek środków niezbędnych do życia. Większość osób należy do społeczności religijnej Jazydów.
– Wzywamy społeczność międzynarodową do wysłania pomocy humanitarnej w rejon konfliktu, a władze irackie i kurdyjskie, by pozwoliły na dostarczenie jej do regionu i zapewniły bezpieczeństwo cywilom, którzy schronili się na terenie przez nich kontrolowanym – zaapelowała Donatella Rovera.
Badacze AI dotarli do krewnych 30 osób, które zostały porwane z wioski Khana Sor w rejonie Sindżar i zamordowane, oraz do dziesiątków innych świadków toczących się zbrodni. Setki osób w regionie zostało porwanych i uznanych jest za zaginione.
Społeczność Jazydów, wyznających religię łączącą elementy islamu, chrześcijaństwa oraz zaratusztrianizmu, oraz chrześcijanie są szczególnie narażeni na ataki.
Dostęp do terenów północno-zachodniego Iraku jest w tym momencie prawie niemożliwy, ponieważ trwają tam ostre walki między bojówkami a siłami kurdyjskimi. Cywile, którzy się tam znajdują są odcięci od świata zewnętrznego. Dodatkowo siły kurdyjskie blokują odpływ cywilów z terenów zajętych przez ISIS. Amnesty International wezwała władze irackiego Kurdystanu do umożliwienia im ucieczki na kontrolowane przez nich tereny.
Kurdish Peshmerga soldiers take position in Qara Tabbah town, Diyala province, eastern Iraq, 15 July 2014. STR / EPA.EU
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

Powiązane tematy

Powiązany temat

Maroko/Hiszpania: Przeciągające się i niedostateczne postępowania po śmiertelnych wydarzeniach na granicy w Melilli pachną tzw. tuszowaniem sprawy – nowy raport Amnesty International

Powiązany temat

Ukraina: Brak zakwaterowania szczególnie zagraża osobom starszym przesiedlonym w wyniku rosyjskiej inwazji – nowy raport Amnesty International

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

1359