Uchodźcy z Syrii: kryzys w liczbach – Amnesty International

Uchodźcy z Syrii: kryzys w liczbach

Ponad 4,8 mln uchodźców z Syrii przebywa w zaledwie 5 krajach: Turcji, Libanie, Jordanii, Iraku oraz Egipcie.

Uchodźcy w regionie

  • Turcja przyjęła ponad 2,7 mln uchodźców z Syrii, więcej niż jakikolwiek inny kraj na świecie;
  • Liban przyjął około 1 mln uchodźców z Syrii, co stanowi około 1/5 populacji całego Libanu;
  • Jordania przyjęła około 655 675 uchodźców z Syrii, co stanowi około 10% populacji tego kraju;
  • Irak, gdzie obecnie 3,1 mln ludzi jest wewnętrznie przesiedlonych przyjął 223 894 uchodźców z Syrii;
  • Egipt przyjął 115 204 uchodźców z Syrii

Do końca listopada 2016 roku sfinansowano apele o pomoc humanitarną dla syryjskich uchodźców w zaledwie 56%.

93% syryjskich uchodźców żyjących w miastach w Jordanii żyje poniżej granicy ubóstwa, podobnie jak 70% syryjskich uchodźców w Libanie, 65% w Egipcie oraz 37% w Iraku.

Konflikt w Syrii

Przed końcem 2016 roku liczba osób wewnętrznie przesiedlonych w Syrii może wzrosnąć do 8,7 mln. Zgodnie z danymi ONZ około 13,5 mln ludzi w Syrii pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej.

5 państw graniczących z Syrią (Irak, Izrael, Jordania, Liban i Turcja) zamknęły swoje granice dla ludzi uciekających przed konfliktem. Obecnie ponad 75 000 Syryjczyków żyje w straszliwych warunkach na granicy syryjsko-jordańskiej. Toczący się konflikt w Syrii, w tym ostatnie ataki w Aleppo, prawdopodobnie oznaczają, że więcej ludzi będzie starało się uciec.

Między styczniem a wrześniem 2016 Syryjczycy byli najliczniejszą grupą, która przekraczała Morze Śródziemne aby dotrzeć do Europy (26,2%).

234152_SYRIA-CONFLICTwww

Przesiedlenia

Od początku kryzysu w Syrii, na całym świece zadeklarowano 224 694 miejsc poprzez przesiedlenia oraz inne drogi przyjmowania uchodźców, co stanowi zaledwie 4,7% całej populacji syryjskich uchodźców w Libanie, Jordanii, Iraku, Egipcie oraz Turcji.

Według informacji Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców przynajmniej 480 000 ludzi w 5 krajach, które głównie przyjmują uchodźców (10%), potrzebuje przesiedlenia.

233716_TOPSHOT-SYRIA-CONFLICT-IDLIB-RAIDSwww

Kluczowe fakty:

  • Kraje zatoki, w tym Katar, ZEA, Arabia Saudyjska, Kuwejt i Bahrajn nie zaoferowały żadnych miejsc dla syryjskich uchodźców.
  • Niemcy zadeklarowały 43 431 miejsc poprzez przesiedlenia oraz inne drogi przyjmowania uchodźców, około 46% wszystkich zadeklarowanych miejsc w całej UE.
  • Wyłączając Niemcy, pozostałe 27 państw UE zadeklarowało 51 205 miejsc poprzez przesiedlenia albo inne drogi przyjmowania uchodźców, co stanowi 1% uchodźców z Syrii przyjętych przez 5 państw.
  • Od kwietnia do października 2016 roku w Europie 2 kraje Niemcy oraz Szwecja przyjęły 64% wszystkich wniosków o azyl od Syryjczyków

Źródło: UN Refugee Agency (UNHCR), Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA), International Organization of Migration (IOM)

Ostatnia aktualizacja 20.12.2016

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

Powiązane tematy

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

12544