Ucieczki z Wenezueli

Ucieczka z Wenezueli

ONZ szacuje, że od 2015 z Wenezueli uciekło już ponad 3 miliony osób. Jako główną przyczynę ucieczki Wenezuelczycy wskazywali brak zapewnienia prawa do opieki zdrowotnej oraz dostępu do żywności. W ostatnich miesiącach znacznie zintensyfikowała się skala migracji z tego kraju. Amnesty International wezwała rządy w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach do zapewnienia wenezuelskim uchodźcom dostępu do sprawiedliwych procedur ubiegania się o azyl.

3 377 252 – liczba uchodźców z Wenezueli (dane na 1.02.2019)

Liczba ta obejmuje wszystkich uchodźców, migrantów i osoby poszukujące ochrony, które są odnotowane w krajach ich przyjmujących. Ponieważ wiele państwowych źródeł danych nie obejmuje Wenezuelczyków bez regularnego statusu, całkowita liczba uchodźców z tego kraju może być znacznie większa.

25 000 – ludzi ucieka każdego dnia

Dokąd uciekają uchodźcy z Wenezueli?
Najwięcej Wenezuelczyków i Wenezuelek uciekło do:

  • Kolumbii (1 mln osób)
  • Peru (500 000)
  • Ekwadoru (220 000)
  • Argentyny (130 000)
  • Chile (100 000)

W Polsce w 2018 r. wydano 1 decyzję o udzielaniu ochrony uzupełniającej osobie pochodzącej z Wenezueli, w 2019 r. wydano 2 takie decyzje.
Panama przyjęła 94 000 osób z Wenezueli. Mniejsze kraje takie jak Trinidad i Tobago także przyjmują uchodźców z tego kraju. Trinidad i Tobago to niewielki wyspiarski kraj, liczący niewiele ponad 1 mln mieszkańców, oraz 40 000 uchodźców z Wenezueli, co sprawia, że jest to kraj, który przyjął do siebie największą liczbę uchodźców w porównaniu do populacji tego państwa.
W 2018 roku Amnesty International przedstawiła raport “Zatrzymani i deportowani: Wenezuelczycy, którym odmówiono ochrony na Curaçao”, który przedstawia silne dowody na to, że osoby z Wenezueli nie mogą ubiegać się o ochronę międzynarodową na Curaçao, które wchodzą w skład Królestwa Niderlandów. W marcu 2018 r. Agencja ds. Uchodźców ONZ stwierdziła, że znaczna część Wenezuelczyków, którzy uciekli z kraju, potrzebuje międzynarodowej ochrony. Jednak władze Curaçao nie zapewniły ochrony wenezuelskiej ludności szukającej schronienia na, znajdującej się zaledwie 70 km od ich ojczyzny, wyspie. Choć rząd Curaçao twierdzi, że procedura azylowa istnieje, wenezuelscy obywatele powiedzieli Amnesty International, że w praktyce uzyskanie ochrony jest niemal niemożliwe. Grozi im detencja i wizja deportacji z naruszeniem międzynarodowych zobowiązań.
Dane na podstawie: UNHCR, 26.03.2019

Zdjęcie w nagłówku: Most Bolivara na przejściu granicznym z Kolumbią, 26 sierpnia 2015. Foto: Juan Pablo Cohen – La Opinión.

Wezwij ONZ do skutecznego dostarczenia pomocy humanitarnej do Wenezueli! PODPISZ PETYCJE!>>>
Dowiedz się więcej na stronie kampanii: „Światło dla Wenezueli”>>>