Uczyńmy Europę wolną od kary śmierci – Amnesty International

Uczyńmy Europę wolną od kary śmierci

-Zdaniem Amnesty International kara śmierci jest najbardziej okrutną, nieludzką i haniebną karą. W XXI wieku nie ma miejsca na ścinanie, wieszanie, rozstrzeliwanie, kamienowanie, krzesło elektryczne i śmiertelne zastrzyki.- powiedziała Irene Khan, Sekretarz Generalna Amnesty International. Według raportu Wyroki śmierci i egzekucje w 2008 roku między styczniem a grudniem 2008 roku w 25 krajach na całym świecie co najmniej 2 390 osób zostało straconych, a w 52 państwach wydano 8 864 wyroki śmierci. Najwięcej wyroków wykonano w Chinach (1718), Iranie (346), Arabii Saudyjskiej (102) i USA (37). Jednak ilość krajów, gdzie stosuje się karę śmierci, systematycznie spada. W 1977 roku, kiedy Amnesty zaczęła prowadzić kampanię na rzecz zniesienia kary śmierci, tylko 16 krajów nie miało jej w swoich systemach prawnych. Obecnie aż 139 krajów wykreśliło karę śmierci z prawodawstwa lub od dawna jej nie stosuje.
W tym roku Amnesty International będzie zbierać podpisy z prośbą o ułaskawienie Wasilija Juzepczuka, który został skazany na karę śmierci 29 czerwca 2009 roku. 2 października jego apelacja do Sądu Najwyższego została odrzucona. Wasilij Juzepczuk ma dziesięć dni od tej daty, aby wystosować prośbę do prezydenta Łukaszenki z prośbą o ułaskawienie. Jego egzekucja może się odbyć nawet w najbliższy poniedziałek. Juzepczuk należy do marginalizowanej grupy Romów. Według jego adwokata może być niepełnosprawny intelektualnie. Nie potrafi pisać ani wymienić nazw miesięcy. Według jego relacji, dwukrotnie był bity w miejscu zatrzymania.
Wierzymy, że nasza akcje może być skuteczna. Rok temu również 10 października zbieraliśmy podpisy w obronie Sayeda Perwiza Kambaksha z Afganistanu (skazano go na karę śmierci za bluźnierstwo przeciwko islamowi). Już w październiku ubiegłego roku jego kara została zamieniona na 20 lat więzienia, a w sierpniu został on ułaskawiony przez prezydenta Karzaia. Po ułaskawieniu wyjechał z Afganistanu.
Swój sprzeciw wobec kary śmierci będzie można wyrazić już w sobotę. Wtedy też będzie można podpisać petycję w jego sprawie Juzepczuka. W tym roku spotykamy się na Krakowskim Przedmieściu przy stoliku i plakacie, obok kamienicy nr. 11 (róg ul. Królewskiej, koło -Sklepu z kanapkami-). Będziemy tam od godz. 9:00 do 20:00.
Więcej o sprawie Wasilija Juzepczuka

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy egzekucję dwóch braci na Białorusi!

2944