UE: Kraje wypełniły mniej niż 1/3 swoich obietnic w zakresie relokacji uchodźców – Amnesty International

UE: Kraje wypełniły mniej niż 1/3 swoich obietnic w zakresie relokacji uchodźców

• 28,7% - w takim zakresie państwa UE wypełniły plan relokacji;<br /> • Polska i Węgry nie relokowały nawet 1 osoby;<br /> • Tylko Malta wywiązała się ze swoich zobowiązań.

Europejskie kraje nie wypełniły swoich zobowiązań w zakresie relokacji z Grecji i Włoch osób poszukujących ochrony, powiedziała Amnesty International. 26 września mija czas wyznaczony do przyjmowania osób zakwalifikowanych do programu relokacji.

– Dwa lata po uzgodnieniu programu relokacji, większość państw członkowskich UE zasadniczo poniosła porażkę względem uchodźców oraz ludzi poszukujących ochrony międzynarodowej, unikając odpowiedzialności oraz pozostawiając tysiące opuszczonych osób we Włoszech i Grecji, powiedziała Aleksandra Górecka, koordynatorka kampanii w Amnesty International.

– Relokacje nie są deklaracją, ale prawnym obowiązkiem. Kraje UE muszą zintensyfikować swoje działania i wywiązać się z tych obietnic, albo staną przed Trybunałem Sprawiedliwości UE pod groźbą surowych kar.

Wśród największych oponentów znajdują się Polska i Węgry, oba kraje odmówiły przyjęcia nawet jednej osoby z Włoch i Grecji. Słowacja, która bez powodzenia zaskarżyła decyzję o relokacji przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, przyjęła zaledwie 16 z 902 osób poszukujących ochrony, Czechy tylko 12 z 2691 osób.

Hiszpania wypełniła zaledwie 13,7% plany, podczas gdy Belgia 25,6%. Holandia wypełniła swoje zobowiązania w 39,6%, a Portugalia 49,1%.

Malta jest jedynym krajem UE, który przyjął już wszystkich uchodźców. Norwegia i Lichtenstein przystąpiły do programu dobrowolnie i przyjęły już zadeklarowane odpowiednio 1500 i 10 osób.

Finlandia, przyjęła 1 951 osób poszukujących ochrony (94% całkowitych zobowiązań). Irlandia 459 osób, co stanowi 76,5% zobowiązań tego kraju.

Amnesty International wzywa europejskie rządy do przyspieszenia wysiłków w celu wypełnienia przydzielonych kwot w ramach planu relokacji oraz do przyjęcia osób, które potrzebują ochrony z Włoch i Grecji poprzez inne dostępne możliwości, w tym wizy pracownicze, oraz szybki dostęp do procedur łączenia rodzin.

Plan relokacji został uzgodniony we wrześniu 2015 roku, dając tym samym szansę na odbudowanie życia w bezpieczeństwie po przetrwaniu wojny i prześladowań oraz niebezpiecznej drogi do Europy. W Grecji tysiące osób ubiegających się o ochronę bez możliwości skorzystania z procedury łączenia rodzin, znalazło się w pułapce. Od momentu zamknięcia granicy grecko-macedońskiej w marcu 2016, relokacja pozostała jedyną formalną możliwością dla większości osób, aby bezpiecznie przemieścić się do innego państwa w Europie.

Osoby poszukujące ochrony, które dotarły na wyspy greckie od momentu podpisania porozumienia UE-Turcja, 20 marca 2016 roku, zostały bezprawnie wyłączone z planu relokacji, i pozostają uwięzione na wyspach.

– Wszyscy, którzy docierają do Grecji i Włoch przed zbliżającą się datą końcową całego programu, powinni być uprawnieni do relokacji. Tak jak powinni mieć możliwość życia w bezpieczeństwie i godności, dodała Aleksandra Górecka.

Po upływie terminu relokacji osób potrzebujących ochrony rządy powinny kontynuować plan relokacji osób uprawnionych zgodnie ze zobowiązaniami.


26 września o 11:00 Amnesty International będzie pod Kancelarią Prezes Rady Ministrów wraz z podpisami 10 000 osób, które powiedziały „TAK dla uchodźców” i domagają się działania od polskiego rządu.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

14719