UE: umowa z Turcją powodująca cierpienie uchodźców musi się zakończyć – Amnesty International

UE: umowa z Turcją powodująca cierpienie uchodźców musi się zakończyć

W drugą rocznicę uzgodnionego porozumienia państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Turcji, Amnesty International przypomina o sytuacji w jakiej znajdują się tysiące uchodźców i uchodźczyń na greckich wyspach.

– Umowa między UE a Turcją doskonale odzwierciedla obecną politykę migracyjną Europy, którą można nazwać „Nie zajmujemy się tym, co nie znajduje się w zasięgu naszego wzroku”. W praktyce umowa doprowadziła do przetrzymywania tysięcy ludzi w bardzo ciężkich warunkach na greckich wyspach, tylko po to by zawrócić ich z powrotem do Turcji. Dramatyczna sytuacja tych ludzi jest wygodnie ignorowana przez europejskich przywódców, którzy odnotowują przyjęcie porozumienia jako sukces – powiedziała Aleksandra Fertlińska, koordynatorka kampanii w Amnesty International.

Podczas gdy umowa przyczyniła się do znacznego spadku liczby osób, które docierają na greckie wyspy, wobec braku bezpiecznych i legalnych dróg dla uchodźców, tysiące z nich by dotrzeć do Europy, wybierają niebezpieczne szlaki i przemytników, których biznes umowa miała powstrzymać.

W lutym i marcu, Amnesty International przeprowadziła dwie misje na wsypach Lesbos, Chios oraz Samos, gdzie przebywa większość uchodźców docierających do Grecji. Obecnie na tych wyspach przebywa około 13 000 mężczyzn, kobiet oraz dzieci, w większości znajdują się w przeludnionych obozach, wielu śpi w niedostosowanych namiotach, na ziemi, narażeni na poważne naruszenia praw człowieka.

Amnesty International wzywa do natychmiastowego przeniesienia uchodźców z greckich wysp do Grecji lądowej, gdzie będą mogli mieć bardziej odpowiednie warunki oraz do wypełnienia przez państwa członkowskie ich zobowiązań związanych z relokacjami i przesiedleniami.

Budowanie murów tych fizycznych i tych niewidocznych nie zatrzyma ludzi próbujących odbudować swoje życie w bezpieczeństwie. Europejscy liderzy muszą dotrzymać swoich obietnic i przyjąć uchodźców z Turcji, państw UE: Grecji i Włoch

dodała Fertlińska.

Symboliczne akcje Amnesty International, podkreślające rocznicę przyjęcia porozumienia odbędą się w ten weekend w wielu europejskich i polskich miastach: w Warszawie, Łodzi, Katowicach, Poznaniu i Trójmieście. Aktywiści i aktywistki będą kierować wspólny apel do przywódców państw UE, w celu zapewniania natychmiastowej poprawy warunków w jakich znajdują się uchodźcy i migranci.

Twój Tweet może się przyczynić do zmiany. Kiedy działamy razem, ludzie u władzy nas słuchają. Wyślij Tweeta do premiera Grecji Alexisa Tsiprasa:

Refugees stranded in the cold on the Greek islands must be moved to safety @PrimeministerGR. #OpenTheIslands

Wyślij wiadomość teraz!

Dołącz do działań Aktywistów i Aktywistek Amnesty 18.03:

  • w Katowicach o g. 13 przed teatrem przy rynku;
  • w Łodzi o g. 15 u zbiegu Piotrkowskiej i Alei Schillera;
  • w Sopocie o g. 13 przy molo;
  • w Poznaniu o g. 14 na schodach przy ulicy Fredry (obok fontanny w Parku Mickiewicza);
  • w Warszawie o g. 14 przy „patelni” przy Metrze Centrum.
Zdjęcie: 30.01.2018, Faris ma 30 lat, jego żona ma na imię Karima. Pochodzą z prowincji Kunduz w Afganistanie. Byli prześladowani z powodu swojej tożsamości etnicznej. Teraz mieszkają w obozie Vial. © Giorgos Moutafis/Amnesty International.
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla poniżającej masowej detencji w polskich ośrodkach dla cudzoziemców!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Katar: na miesiąc przed mundialem pracownicy-migranci wciąż są wyzyskiwani, ujawnia raport Amnesty International

Powiązany temat

Łotwa: Uchodźcy i migranci arbitralnie zatrzymywani, torturowani i zmuszani do „dobrowolnego” powrotu do swoich krajów

15828