Ukraina: cywile zabici w wyniku ataków rosyjskiego wojska na blok mieszkalny i kurort plażowy w Serhijiwce – Amnesty International

Ukraina: cywile zabici w wyniku ataków rosyjskiego wojska na blok mieszkalny i kurort plażowy w Serhijiwce

W wyniku rosyjskich nalotów na blok mieszkalny i hotel w nadmorskiej miejscowości Serhijiwka w regionie Odessy na południu Ukrainy zginęło co najmniej 21 cywilów – podała Amnesty International po przeprowadzeniu szczegółowego dochodzenia na miejscu. 

Atak, prawdopodobnie przy wykorzystaniu pocisków przeciwokrętowych, rozpoczął się 1 lipca krótko przed godziną 1 rano. Co najmniej 35 osób zostało rannych, stan 5 z nich jest bardzo poważny i przebywają one na intensywnej terapii. Oznacza to, że całkowita liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć.

„Ta potężna broń została zaprojektowana do niszczenia okrętów wojennych, a wystrzeliwanie jej w obszary mieszkalne jest wyjątkowo nieludzkie” – powiedziała Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International w Polsce. 

„Ten atak jest kolejnym przykładem intencjonalnego zabijania ludności cywilnej przez armię rosyjską, co zostało już wielokrotnie udokumentowane przez Amnesty International. Wszyscy odpowiedzialni za te zbrodnie muszą stanąć przed sądem i ponieść odpowiedzialność za swoje czyny”. 

Amnesty International odwiedziła miejsca ataku w Serhijiwce i nie znalazła żadnych dowodów na obecność ukraińskich żołnierzy, broni lub innych ważnych celów wojskowych w pobliżu. Zdjęcia satelitarne przeanalizowane przez organizację również nie wskazywały na jakąkolwiek aktywność wojskową na tym obszarze przed atakiem. 

Lokalni urzędnicy powiedzieli Amnesty International, że w ataku użyto dwóch pocisków kierowanych typu Kh-22 z głowicą o szacunkowej wadze ponad 900 kg i systemem celowniczym zaprojektowanym do uderzania w statki, a nie w obiekty lądowe. Pociski te są bardzo nieprecyzyjne, a co za tym idzie całkowicie nieodpowiednie do użycia w obszarze zaludnionym. 

Ekspert Amnesty International ds. broni znalazł na miejscu uderzenia w hotel fragmenty broni odpowiadające dużemu pociskowi kierowanemu. Co istotne, fragmenty te zawierały nity starego typu, odpowiadające 50-letniej broni, takiej jak Kh-22. 

Podstawowa zasada międzynarodowego prawa humanitarnego (prawa wojennego) nakłada na strony konfliktu zbrojnego obowiązek odróżniania ludności cywilnej i obiektów cywilnych od żołnierzy i celów wojskowych. Cele wojskowe mogą być celem ataku, atakowanie cywilów lub obiektów cywilnych jest niezgodne z prawem. Przed każdym atakiem, żołnierze mają obowiązek upewnić się, że ich celem nie są cywile lub obiekty cywilne. 

Dotychczas odnotowano już liczne przykłady śmierci cywilów w wyniku bezprawnych ataków rosyjskiej armii na terytorium Ukrainy. W przypadku niektórych ataków, cywile oraz obiekty cywilne były bezpośrednim celem działań militarnych sił rosyjskich.  

Atak na hotel 

Tuż po północy 1 lipca siły rosyjskie wystrzeliły co najmniej dwa pociski w kierunku czarnomorskiego kurortu Serhijiwka, około 72 km na południowy zachód od miasta Odessa. Pierwszy pocisk trafił w hotel Godji i zabił sześciu cywilów. Kilka minut później drugi pocisk uderzył w sklep z narzędziami, znajdujący się z przodu dziewięciopiętrowego budynku mieszkalnego przy ulicy Budzhaskiej. W wyniku tego ataku zginęło 15 cywilów. 

Wśród zabitych w hotelu Godji byli Nadiwa Rudnicka, menedżerka hotelu, i jej 12-letni syn Dmytro Rudnicki. Zginęły również 30-letnia Olha Iljaszewicz oraz jej matka Maria, które uciekły przed walkami ze Słowiańska w regionie Donbasu. 

Wśród ofiar śmiertelnych był również Oleksander Sziszkow, 41-letni trener piłkarski. Mężczyzna mieszkał w Odessie, ale przebywał w hotelu po rozegranym dzień wcześniej meczu piłki nożnej dla dzieci. 

Atak na blok mieszkalny 

W uderzeniu w ulicę Budzhaską zginęli m.in. Wołodymir Czułak, 68-letni nauczyciel wychowania fizycznego, jego żona Tetiana, 64-letnia kucharka, oraz ich syn Michajło, 35-latek, który mieszkał w Odessie i odwiedzał rodziców. 

Siostra Tetiany Czułak, Walentyna, powiedziała Amnesty International: „Usłyszałam wybuchy i wybiegłam na ulicę. Pobiegłam do budynku, i znalazłam Tetianę w łóżku, martwą, przykrytą rozbitymi meblami i gruzem. Ciało jej męża Wołodymira znajdowało się w kuchni. Ich syn Michajło stał na tarasie i został bezpośrednio trafiony pociskiem. Jego ciało zostało rozdarte na strzępy”.  

Zginęli również Halina Rumazuk, 50-letnia recepcjonistka i jej mąż Serhii, 48-letni budowlaniec. Początkowo przeżyli atak i zdołali uciec z budynku. Potem wrócili jednak, by poszukać swoich rzeczy, kiedy zawaliła się ściana i zabiła ich oboje. 

Roman, 36-letni mieszkaniec czwartego piętra budynku, powiedział Amnesty International, że on i jego matka przeżyli tylko dlatego, że w momencie uderzenia znajdowali się za wylaną betonową ścianą w swojej kuchni, kąpiąc swojego szczeniaka, który przeszedł operację. Reszta ich mieszkania została zniszczona w wybuchu. Roman próbował ratować swoją 63-letnią sąsiadkę, Proskowię Pawlenko. Została ranna w wybuchu i zmarła, gdy wynosił ją z budynku. 

Natalia Jankowska i jej partner Maksym Nedomow zmarli w wyniku poważnych obrażeń spowodowanych wybuchem. Dwaj synowie Natalii, w wieku 10 i 14 lat, pozostają w szpitalu, jeden w stanie krytycznym. 

Inne ofiary zabite w uderzeniu w blok mieszkalny to Oleksander Sribny (47 lat), Tetiana Nesterenko (64 lata) i Wira Maksymenko (71 lat). 

„Nieustanne bombardowanie przez rosyjskie wojsko dzielnic mieszkalnych pełnych cywilów i zabijanie ludzi podczas snu jest wstrząsające” – powiedziała Anna Błaszczak-Banasiak. 

„Ilu jeszcze cywilów musi zginąć, zanim sprawcy tych zbrodni za nie zapłacą? Rosyjska armia poważnie narusza międzynarodowego prawo humanitarne i musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za swoje działania. Ofiary i ich rodziny muszą natomiast otrzymać pełne zadośćuczynienie za swoje krzywdy”. 


Zdjęcie w nagłówku: © AFP/Getty Images
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

170712