Ukraina: Kolejni zabici cywile w Doniecku – Amnesty International

Ukraina: Kolejni zabici cywile w Doniecku

Ukraińskie i rebelianckie siły muszą natychmiast zakończyć masowe ataki na obszarach zamieszkałych przez ludność cywilną, apeluje Amnesty International po śmierci co najmniej dziewięciu cywilów w ostrzale szkoły i autobusu w Doniecku.<br /> <br />

W ciągu ostatnich 10 dni Amnesty International udokumentowała masowe ostrzały i ataki rakietowe na obszarze miasta przeprowadzone przez siły ukraińskie i separatystów.
– Ukraińskie siły rządowe muszą natychmiast zatrzymać ostrzały dzielnic mieszkalnych w Doniecku – powiedział John Dalhuisen, dyrektor Amnesty International ds. Europy i Azji Środkowej.
– Siły ukraińskie i rebelianckie łamią międzynarodowe prawo humanitarne poprzez narażanie ludności cywilnej na masowe ataki, pomimo faktu, że ataki są dozwolone jedynie przeciwko osobom czynnie uczestniczącym w walce zbrojnej.
– Ataki te są niezgodne z prawem, ponieważ siły ukraińskie używają na zaludnionych obszarach broni, która nie może być precyzyjnie kierowana.
Ostatnie ataki doprowadziły do najwyższej liczby ofiar śmiertelnych wśród cywilów w ciągu jednego dnia od czasu zawieszenia broni między Kijowem a prorosyjskimi separatystami na początku września.
Czterech cywilów zginęło w ostrzale szkoły, w której przebywało w tym czasie ponad 50 dzieci. Tego dnia szkoły w Doniecku rozpoczęły swoją działalność po miesiącu opóźnienia spowodowanym konfliktem zbrojnym.
Kolejnych pięciu cywilów zginęło, gdy w minibus uderzyła rakieta lub moździerz.
W niedzielę sześciu cywilów zginęło w Rejonie Kijowskim Doniecka.
W poniedziałek, podczas wizyty w zagrożonym Rejonie Kijowskim, delegaci Amnesty International zobaczyli ciężkie działo rebeliantów zlokalizowane w środku willowej ulicy, w odległości niespełna 10 metrów od domu.
– Umiejscowienie obiektów wojskowych na obszarach mieszkalnych oznacza, że siły rebelianckie nie podjęły wszelkich możliwych środków ostrożności w celu ochrony ludności cywilnej i naraziły cywilów z naruszeniem prawa wojennego – powiedział John Dalhuisen.
Lokalny budynek rady i wiele domów w Rejonie Kijowskim również zostało zaatakowanych. Istnieje obawa, że więcej cywilów zostało rannych lub zabitych.
Obie strony konfliktu wykorzystują rakiety Grad, które są nieprecyzyjne i nie powinny być używane na zamieszkałych przez cywilów obszarach.
Obie strony konfliktu są odpowiedzialne za masowe ataki na zaludnione obszary, śmierć cywilów i zniszczenie ich domów.
W ciągu ostatnich 10 dni Amnesty International zebrała dowody masowych ataków rebeliantów na obszary cywilne w Debalcewe, na północny zachód od Doniecka i w Awdijiwka, na północ od lotniska w Doniecku.
– Wykorzystywanie masowej broni na zaludnionych obszarach, takich jak nieprecyzyjne rakiety i moździerze, narusza międzynarodowe prawo humanitarne i może stanowić zbrodnię wojenną – powiedział John Dalhuisen.
– Wszystkie strony konfliktu muszą podjąć wszelkie możliwe środki ostrożności przy wyborze środków i metod prowadzenia wojny, w celu uniknięcia, a w każdym razie minimalizacji, przypadkowych strat wśród ludności cywilnej.

Foto: Donieck, dym z eksplozji w mieszkalnej części miasta. Diego Laje, flickr.com CC, sierpień 2014.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: przerwy w dostawie prądu destrukcyjnie wpływają na życie ludności cywilnej tuż przed Bożym Narodzeniem

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

Powiązany temat

Nowelizacja ustawy pomocowej utrudni sytuację uchodźców_czyń z Ukrainy

1318