Ukraina: Konieczne jest śledztwo w sprawie śmierci pasażerów samolotu Malaysian Airlines – Amnesty International

Ukraina: Konieczne jest śledztwo w sprawie śmierci pasażerów samolotu Malaysian Airlines

Śmierć prawie 300 osób na pokładzie cywilnego samolotu pasażerskiego Malaysian Airlines, który rozbił się wczoraj na terenie intensywnego konfliktu na wschodzie Ukrainy, musi zostać natychmiast, w sposób bezstronny i rzetelny zbadana, apeluje Amnesty International.<br /> <br />

Wszystkie strony konfliktu muszą współpracować w celu ustalenia przyczyn wczorajszego wydarzenia.
– Konieczne jest pilne dochodzenie na miejscu, przeprowadzone przez niezależnych ekspertów międzynarodowych przy pełnej współpracy obu stron konfliktu, w tym zarówno władz Ukrainy, jak i separatystycznych grup zbrojnych – powiedział Denis Krivosheev, zastępca Dyrektora Programowego Amnesty International ds. Europy i Azji Centralnej.
Tydzień temu Amnesty International opublikowała raport dokumentujący przypadki porwań i tortur wobec międzynarodowych obserwatorów, dziennikarzy i ludności cywilnej w rejonie wschodniej Ukrainy, gdzie spadł wczoraj samolot. Obszar ten jest obecnie pod kontrolą prorosyjskich separatystycznych grup zbrojnych.

– Biorąc pod uwagę obecną sytuację w tej konkretnej części Ukrainy, dochodzenie będzie bardzo trudne. Aby śledztwo miało sens, wszystkie strony konfliktu muszą zapewnić śledczym pełen dostęp do miejsca katastrofy i zagwarantować im bezpieczeństwo – podkreśla Denis Krivosheev.
– Dochodzenie musi objąć wszystkie wiarygodne zarzuty wobec Ukrainy i separatystycznych grup zbrojnych. Śledztwo musi odpowiedzieć na wszystkie istotne pytania i zakończyć się przejrzystymi wnioskami.

Szczątki samolotu Malaysia Arilines lot MH17 foto. ALYONA ZYKINA/EPA.
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1371