Ukraina: Konieczne jest śledztwo w sprawie ataku na cywilny autobus – Amnesty International

Ukraina: Konieczne jest śledztwo w sprawie ataku na cywilny autobus

Artyleryjski atak na autobus we wschodniej Ukrainie, w którym zginęło 10 cywilów i 18 zostało rannych, musi zostać niezwłocznie zbadany, ponieważ może stanowić naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego, powiedziała Amnesty International.

Najwyraźniej podczas ataku wykorzystany został artyleryjski system Grad, ale w chwili obecnej nie jest jasne, skąd przyszedł atak. Uderzył w cywilny autobus, który przejeżdżał przez wojskowy punkt kontrolny prowadzony przez siły prokijowskie w miejscowości Wołnowacha.

– Świat musi poznać prawdę o tym tragicznym zdarzeniu. Musi zostać ono dokładnie, bezstronnie i niezależnie zbadane – jako możliwe naruszenia prawa wojennego – powiedział Denis Krivosheev, zastępca Dyrektora Amnesty International ds. Europy i Azji Środkowej.

– Osoby odpowiedzialne za tragedię albo nie podjęły działań w celu ochrony ludności cywilnej, czego domaga się międzynarodowe prawo humanitarne, albo był to zamierzony atak, co oznacza zbrodnię wojenną.

Zdjęcia krążące w mediach społecznościowych ukazywały autobus z wybitymi oknami i śladami łusek po bokach. Obok pojazdu śnieg pokryty był krwią.

Wkrótce po ataku, separatystyczne serwisy informacyjne ogłosiły, że ukraiński punkt kontrolny został zniszczony. Ale wysoki rangą przedstawiciel samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej twierdził podobno później, że artyleria separatystów nie była w stanie dosięgnąć punktu kontrolnego.

We wrześniu 2014 roku uzgodniono zawieszenie broni we wschodniej Ukrainie, ale od tego czasu zginęło 1400 osób – obie strony coraz bardziej angażują się w ataki odwetowe. Od wybuchu konfliktu w zeszłym roku zginęło łącznie prawie 5000 osób.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

Powiązane tematy

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

1252