Ukraina musi chronić uchodźców przed nieludzkim traktowaniem – Amnesty International

Ukraina musi chronić uchodźców przed nieludzkim traktowaniem

Amnesty International apeluje do władz Ukrainy o zaprzestanie nieludzkiego traktowania uchodźców, którzy protestują w ośrodku dla migrantów w Żurawnikach niedaleko granicy z Polską.

6 stycznia, grupa 70 osób, w tym 20 dzieci, pochodzących z Somali oraz Erytrei, w proteście przeciwko przetrzymywaniu w zamknięciu, rozpoczęła strajk głodowy. W poniedziałek do ośrodka wezwano siły porządkowe, które przy użyciu pałek zmusiły protestujących do jedzenia, co potem nagrywano za pomocą kamery. Migranci i uchodźcy przebywają w ośrodku w Żurawnikach od listopada zeszłego roku i zostali tam umieszczeni -w celu wykonania deportacji-.

– Zdecydowanie, Ukraina jako strona Konwencji Genewskiej dotyczącej statusu uchodźców musi respektować tzw. zasadę non-refoulement zakazującą zawracania osób, do kraju w którym grozi im śmierć, tortury lub inne okrutne, nieludzkie lub poniżające traktowanie albo karanie-, podkreśla Maciej Fagasiński, Koordynator Kampanii w Amnesty International.

– Jednocześnie, decyzja o umieszczeniu ich w detencji wzbudza kontrowersje, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnich latach nie wydalono z Ukrainy do Somalii i Erytrei ani jednej osoby-, dodaje Maciej Fagasiński.

– Wysoki Komisarz ds. Uchodźców wielokrotnie podkreślał że sytuacja w szczególności w Somalii jest poważna, a osoby pochodzące z tego kraju często spełniają przesłanki do nadania ochrony międzynarodowej-.

Niektóre z osób z którymi rozmawiała Amnesty International, skarżyły się że były bite i poniżane. Kilkoro z nich umieszczono na parę dni w izolatkach bez łóżek. Migrantom i uchodźcom przebywającym w Żurawnikach odmawia się również dostępu do opieki medycznej.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla poniżającej masowej detencji w polskich ośrodkach dla cudzoziemców!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Maraton Pisania Listów 2022 w obronie prawa do pokojowego protestu – rusza największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

2151