Ukraina: Ochrona cywilów w spornych obszarach jak Debalcewe – Amnesty International

Ukraina: Ochrona cywilów w spornych obszarach jak Debalcewe

Wraz z ogłoszeniem wczoraj w Mińsku zawieszenia broni, obie strony konfliktu we wschodniej Ukrainie muszą podjąć natychmiastowe kroki w celu ochrony ludności cywilnej, jeszcze zanim porozumienie wejdzie w życie, wzywa Amnesty International.

Zarówno ukraińskie siły rządowe jak i separatystyczne bojówki muszą zaprzestać masowych ataków, w których giną cywile, i pozwolić ludności cywilnej opuścić bezpiecznie sporne obszary, takie jak Debalcewe.

Zawieszenie broni wejdzie w życie dopiero w sobotę o północy, więc ryzyko ofiar cywilnych w trwających walkach wciąż jest bardzo wysokie. Cywile uwięzieni na dotkniętych obszarach jak Debalcewe są szczególnie zagrożeni, ponieważ obie strony starają się zdobyć terytorium przed zawieszeniem walk.

– Biorąc pod uwagę intensywność bieżących walk w Debalcewe i prawdopodobnej chęci eskalacji działań wojennych w celu zdobycia terenów przed zawieszeniem broni, obawiamy się o bezpieczeństwo ludności cywilnej – mówi Joanne Mariner, Starsza Doradczyni Amnesty International ds. reagowania kryzysowego, która właśnie wróciła z Debalcewe.

Nieznana liczba cywilów pozostaje uwięziona w Debalcewe, obszarze kontrolowanym przez stronę ukraińską, który jest obecnie pod ciężkim atakiem prorosyjskich bojówek.

– Kiedy odwiedziliśmy Debalcewe w zeszłym tygodniu zobaczyliśmy zniszczenia i cierpienie – mówi Joanne Mariner.
– Mimo że wielu cywilów zostało ewakuowanych, było jeszcze kilka tysięcy tych, którzy pozostali, w tym dzieci, emeryci i osoby niepełnosprawne.

Misja Amnesty International w ciągu ostatnich dwóch tygodni znalazła w Debalcewe cywilów tłoczących się w piwnicach, żyjących w ciągłym strachu przed ostrzałami i atakami rakietowymi. Bez elektryczności, bieżącej wody i inne podstawowych usług, ludzie w Debalcewe są prawie całkowicie uzależnieni od pomocy humanitarnej.

Amnesty International stwierdziła, że obie strony konfliktu we wschodniej Ukrainie naruszyły prawo wojny, przeprowadzając masowe ataki, w których zginęli cywile. Natężenie przemocy i częstotliwość śmierci cywilów pogarszała się wraz z eskalacją działań wojennych.

– W ciągu ostatnich kilku tygodni, od początku eskalacji działań wojennych,  zginęły dziesiątki cywilów, jako że obie strony stosują masową broń, która nigdy nie powinna być używana do bombardowania gęsto zaludnionych obszarów – podkreśla  Joanne Mariner.

16 cywilów zginęło we wtorek w ataku rakietowym na Kramatorsk, miasto kontrolowane przez Kijów, a co najmniej 5 kolejnych zginęło w środę w ataku rakietowym na Donieck, będący w rękach separatystów.

Amnesty International ponownie apeluje do obu stron konfliktu o ochronę ludności cywilnej.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: przerwy w dostawie prądu destrukcyjnie wpływają na życie ludności cywilnej tuż przed Bożym Narodzeniem

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

1228