Ukraina: Pomimo ułaskawienia demonstrantów wciąż konieczne jest zbadanie naruszeń policji – Amnesty International

Ukraina: Pomimo ułaskawienia demonstrantów wciąż konieczne jest zbadanie naruszeń policji

Łamanie praw człowieka uczestników pokojowych demonstracji, które miały miejsce na Ukrainie w ciągu ostatniego miesiąca, musi zostać dokładnie zbadane, podkreśla Amnesty International w opublikowanym dziś raporcie. Organizacja obawia się, że ułaskawienie aresztowanych demonstrantów służy odwróceniu uwagi od nadużyć policji.

– Fakt, że oskarżeni o przestępstwa kryminalne i administracyjne zostali ułaskawieni, nie zwalnia władz Ukrainy z odpowiedzialności za naruszenia praw człowieka, które miały miejsce w ciągu ostatniego miesiąca. –  powiedziała Heather McGill, badaczka Amnesty International ds. Ukrainy.

– Kolejnym ukraińskim rządom nie udało się stawić czoła głęboko zakorzenionym wadom systemowym w policji i wymiarze sprawiedliwości. To niezwykle ważne, aby sprawcy naruszeń praw człowieka zostali pociągnięci do odpowiedzialności.

Raport Amnesty International “EuroMajdan”: Łamanie praw człowieka podczas protestów na Ukrainie analizuje naruszenia praw człowieka w działaniach rządu na rzecz ograniczenia prawa do wolności zgromadzeń. Wskazuje na nadmierne użycie siły przez funkcjonariuszy organów ścigania, nieuczciwe procesy sądowe i prześladowanie tych, którzy skarżyli się na brutalne traktowanie.

Od 21 listopada, kiedy to rząd ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do umowy stowarzyszeniowej z UE na kilka dni przed planowaną datą jej podpisania, setki tysięcy ludzi protestowały pokojowo w Kijowie i innych miastach Ukrainy.
Dziesiątki protestujących oskarżono o przestępstwa kryminalne lub administracyjne. Co najmniej kilkanaście osób spędziło kilka dni w areszcie w wyniku postępowania sądowego, które naruszało ich prawa.

Amnesty International monitoruje przestrzeganie standardów praw człowieka przez władze ukraińskie od początku protestów i przeprowadziła wywiady z ponad dwudziestoma ofiarami łamania praw człowieka, ich rodzinami i adwokatami.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

1646