Ukraina: poseł nacjonalistcznej partii zamieszany w brutalny atak na prezesa telewizji – Amnesty International

Ukraina: poseł nacjonalistcznej partii zamieszany w brutalny atak na prezesa telewizji

Igor Miroszniczenko  z partii Swoboda (dosł. wolność) w towarzystwie co najmniej pięciu mężczyzn zjawił się w biurze Oleksandra Pantelejmonowa, prezesa kanału Perszyj Nacionalnyj. Mężczyźni pobili go i zmusili do podpisania rezygnacji.
Igor Miroszniczenko jest członkiem komisji parlamentarnej ds. wolności słowa.
– To nieprawdopodobne, że członek komisji parlamentarnej ds. wolności słowa jest zamieszany w ten atak. Obecne władze powinny jasno zakomunikować, że takie zachowanie nie będzie tolerowane na Ukrainie – powiedziała Heather McGill, ekspertka Amnesty International ds. Ukrainy.
Napastnicy oskarżyli Pantelejmonowa o współpracę z rosyjskimi władzami po tym, jak telewizja na żywo pokazała podpisanie porozumienia pomiędzy prezydentem Putinem a samozwańczymi władzami Krymu.
Napastnicy używali rasistowskich sformułowań i zażądali od Oleksandra Pantelejmonowa przeprosin. Całe zajście zostało sfilmowane, a nagranie zamieszczone w sieci. Następnie uprowadzili Pantelejmonowa i zagrozili, że zmuszą go do wygłoszenia publicznych przeprosin skierowanych do protestujących na Majdanie. Pantalejmonow został uwolniony kilka godzin  po upublicznieniu zdarzenia.

– Należy przeprowadzić dochodzenie w sprawie tego zamachu na wolność wyrażania swoich poglądów, a winni powinni zostać ukarani. Mniej zdecydowane działania staną się zaproszeniem do kolejnych napaści wymierzonych przeciwko przedstawicielom mediów i aktywistom – powiedziała Heather McGill.
– Obecne władze na Ukrainie nie mogą zwlekać z reakcją. Muszą pokazać, że podstawowe prawa człowieka są tam chronione i nikogo nie spotka dyskryminacja ze względu na poglądy polityczne bądź pochodzenie.
Tł. Katarzyna Wronczewska

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokaż FIFA czerwoną kartkę! #PayUpFIFA

1576