Ukraina/Rosja: “Wyroki” śmierci wydane przez “sądy” separatystów na trzech zagranicznych żołnierzach sił ukraińskich to rażące naruszenie prawa międzynarodowego – Amnesty International

Ukraina/Rosja: “Wyroki” śmierci wydane przez “sądy” separatystów na trzech zagranicznych żołnierzach sił ukraińskich to rażące naruszenie prawa międzynarodowego

W odpowiedzi na informacje, że separatystyczny "sąd" w okupowanym przez Rosję Doniecku wydał wyrok śmierci na dwóch schwytanych Brytyjczyków i obywatela Maroka, Denis Krywoszejew, zastępca dyrektora Amnesty International na Europę Wschodnią i Azję Środkową, powiedział:

“Jest to rażące naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego pod wieloma względami”.

“Zgodnie z Konwencją Genewską ci ludzie, jako jeńcy wojenni, są chronieni przed ściganiem za udział w działaniach wojennych. Jedynym wyjątkiem jest ściganie za domniemane zbrodnie wojenne, w którym to przypadku muszą istnieć wystarczające, dopuszczalne dowody i muszą być zapewnione standardy uczciwego procesu. W omawianej sytuacji nie tylko nie ma to miejsca – nie byli oni bowiem sądzeni przez niezależny, bezstronny i prawidłowo ustanowiony sąd, lecz przez rosyjskich pełnomocników. Zarzuty przeciwko nim nie dotyczą zbrodni wojennych. Co dodatkowo oburzające, odebranie im życia w wyniku rażąco niesprawiedliwego postępowania byłoby arbitralne”.

“Świadome pozbawienie jeńca wojennego lub innej osoby chronionej prawa do sprawiedliwego i prawidłowego procesu stanowi zbrodnię wojenną. Rosja jako mocarstwo okupacyjne ponosi odpowiedzialność za traktowanie wszystkich jeńców wojennych i innych osób pozbawionych wolności. Musi zapewnić natychmiastowe unieważnienie tego wyroku oraz traktowanie tych ludzi w sposób w pełni zgodny z międzynarodowym prawem humanitarnym”.

Kontekst

“Wyrok” śmierci na obywateli brytyjskich Seana Pinnera i Aidena Aslina oraz obywatela Maroka Saaduna Brahima został wydany 9 czerwca przez faktyczny Sąd Najwyższy tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej, samozwańczego separatystycznego kraju znajdującego się pod rosyjską okupacją we wschodniej Ukrainie.

Zostali oni “skazani” za bycie zagranicznymi najemnikami i za “działania mające na celu siłowe przejęcie władzy i obalenie porządku konstytucyjnego Donieckiej Republiki Ludowej”. Cała trójka brała udział w walkach z Rosją jako członkowie regularnych sił ukraińskich, a w maju została wzięta do niewoli przez siły rosyjskie w Mariupolu w południowo-wschodniej Ukrainie.


Zdjęcie w nagłówku: Ukraińscy żołnierze ewakuowani z zakładów Azowstal i przeszukiwani przez rosyjskie wojska. Stopklatka z materiału filmowego rosyjskiego ministerstwa obrony, 17 maja 2022, Mariupol. (Photo by Russian Defense Ministry/Handout/Anadolu Agency via Getty Images).

Czytaj więcej na temat sytuacji praw człowieka w związku z inwazją Rosji na Ukrainie>>

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

Powiązane tematy

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

Powiązany temat

Iran: Co najmniej 23 dzieci bezkarnie zabitych podczas brutalnego tłumienia młodzieżowych protestów

167249