Ukraina wstrzymała ekstradycję Czatajewa – Amnesty International

Ukraina wstrzymała ekstradycję Czatajewa

Ahmed Czatajew, który jest fizycznie upośledzony, został zatrzymany przez policję 3 stycznia w mieście Użhorod przy granicy ze Słowacją. Podstawą zatrzymania był międzynarodowy nakaz aresztowania wydany przez Rosję. Czatajew przebywa obecnie w areszcie śledczym w Użhorodzie.
Czatajew uzyskał status uchodźcy w Austrii. Stamtąd pojechał z wizytą na Ukrainę z ważną wizą. Po zatrzymaniu jego prawnik złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Amnesty International uważa, że w przypadku ekstradycji Achmeda Czatajewa do Rosji będzie on narażony na niesprawiedliwy proces oraz tortury w celu wymuszenia zeznań.
Rosyjskie władze ścigają go pod zarzutem terroryzmu. W 2000 r. Czatajew został ranny w ramię i brzuch podczas potyczki między siłami rosyjskimi i czeczeńskimi separatystami w pobliżu miasta Urus Martan w Czeczenii. Nie zdążył jednak trafić do szpitala, gdyż dostał się w ręce sił rosyjskich. Pomimo ran podobno torturowano go, w tym za pomocą prądu. Później amputowano mu ramię. W końcu jemu i jego rodzinie udało się uciec do Austrii przez Azerbejdżan. Uzyskał tam status uchodźcy 24 listopada 2003 r. i mieszkał tam aż do teraz z żoną i trójką dzieci.
Przeczytaj odpowiedź Ambasadora Ukrainy na nasz apel w tej sprawie:

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2836