Ukraina: zabezpieczanie dowodów rosyjskich zbrodni wojennych kluczowe podczas odbijania przez Ukrainę swojego terytorium – Amnesty International

Ukraina: zabezpieczanie dowodów rosyjskich zbrodni wojennych kluczowe podczas odbijania przez Ukrainę swojego terytorium

Odnosząc się do doniesień na temat zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjskie wojsko, gdy siły ukraińskie odbiły część okupowanych terytoriów, Marie Struthers, dyrektorka Amnesty International na Europę Wschodnią i Azję Środkową, powiedziała:

„Niezbędne jest, by – wraz z odzyskiwaniem przez Ukrainę kontroli nad okupowanymi przez Rosję terytoriami – zabezpieczano dowody zbrodni wojennych. Proces ten wymaga ogromnych nakładów, dlatego wzywamy społeczność międzynarodową do zapewnienia środków, które wesprą wysiłki Ukrainy. Wszystkie postępowania w sprawie domniemanych zbrodni wojennych muszą spełniać standardy rzetelności”.

„W odpowiedzi na ukraińskie sukcesy militarne, strona rosyjska zaatakowała w sposób, który spowodował znaczne szkody w kluczowej infrastrukturze cywilnej. Jednym z ataków było uderzenie w elektrownię, które doprowadziło do przerw w dostawie prądu i wody oraz znacząco zakłóciło codzienne życie ludności cywilnej. Przypominamy Rosji, że celowe atakowanie infrastruktury cywilnej może być uznane za zbrodnię wojenną. W sprawie tych ataków należy wszcząć śledztwo, a ich sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej przed sądem”.

Tło / Kontekst

Według doniesień, w ostatnich dniach siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad ponad 3 tys. kilometrów kwadratowych terytorium, okupowanego wcześniej przez Rosję. Obejmuje to Izium i Kupiańsk, czyli dwa kluczowe miasta w obwodzie charkowskim.

Wraz z wycofywaniem się sił rosyjskich z terytorium Ukrainy, pojawiają się dowody na zbrodnie wojenne (nagrania wideo zeznań oraz zdjęcia), których dopuściła się Moskwa i wspierane przez nią grupy zbrojne.

10 września ukraińskie organy ścigania poinformowały, że funkcjonariusze policji ekshumowali ciała dwóch mężczyzn, rzekomo torturowanych i zabitych w marcu przez siły rosyjskie we wsi Hrakowe.

11 i 12 września rosyjskie ataki wojskowe uszkodziły kluczową infrastrukturę energetyczną, co spowodowało poważne zakłócenia w dostawach energii elektrycznej i wody oraz w ruchu pociągów.


Para spaceruje z walizkami przed zniszczonym budynkiem w Izium we wschodniej Ukrainie. 11 września 2022. Foto Juan BARRETO / AFP.

Zobacz więcej informacji na temat inwazji Rosji na Ukrainę na stronie Solidarni z Ukrainą>>>

Stale uzupełniana dokumentacja Amnesty International nt. naruszeń praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego popełnionych w czasie wojny w Ukrainie dostępna na stronie amnesty.org.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: przerwy w dostawie prądu destrukcyjnie wpływają na życie ludności cywilnej tuż przed Bożym Narodzeniem

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

Powiązany temat

Nowelizacja ustawy pomocowej utrudni sytuację uchodźców_czyń z Ukrainy

171951