Stowarzyszenie Amnesty International opublikowało nowy raport: “>>Ukraińcom nie chcą wynajmować<<. Sytuacja mieszkaniowa uchodźców z Ukrainy w Polsce”. Publikacja jest wynikiem dwumiesięcznych obserwacji prowadzonych przez organizację. To pierwszy monitoring sytuacji osób uchodźczych z Ukrainy na rynku mieszkaniowym z perspektywy prawnoczłowieczej.
Dzięki ogromnej mobilizacji społeczeństwa wielu uchodźców i uchodźczyń w Polsce niemal od razu znalazło tymczasowy dach nad głową. Ta pomoc była konieczna i sprawdziła się w perspektywie krótkoterminowej. Jednak po roku od rosyjskiej inwazji na Ukrainę, konieczne jest przyjęcie systemowych rozwiązań w perspektywie średnio- i długookresowej. Tych niestety brakuje.
Jak poinformowała Amnesty International Hanna Milewska-Wilk, specjalistka ds. mieszkalnictwa z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, według jej szacunków, ok. 200 tys. mieszkań może być obecnie wynajmowanych przez uchodźców i uchodźczynie z Ukrainy na zasadach rynkowych, głownie w dużych miastach.
“Są to ostrożne szacunki, liczba może być większa, raczej nie jest mniejsza. Nie wliczają się tutaj miejsca pobytu zbiorowego, zakwaterowania pracowników, mieszkania użyczone i lokale niemieszkalne (tymczasowe itp.)”
– mówi.
Na dzień 15 maja 2023 r. uchodźców i uchodźczyń z numerem PESEL UKR było w Polsce niemal 990 tys. Oznacza to, że nie wszystkim, którzy uciekli przed rosyjską agresją, udało się wynająć mieszkania.
Gdzie mieszkają uchodźcy i uchodźczynie z Ukrainy? Czy najemców-uchodźców można eksmitować, jeśli nie płacą czynszu? Czy ktoś jeszcze mieszka w wielkich halach – ośrodkach zbiorowego zakwaterowania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w naszym raporcie.
Oprócz publikacji najważniejszych w naszej ocenie problemów i wyzwań, z jakimi mierzą się osoby z Ukrainy na rynku najmu, przygotowaliśmy również rekomendacje dla polskiego rządu. Wierzymy, że przyczynią się one do zapewnienia bezpiecznych i godnych warunków do życia wszystkim uchodźcom i uchodźczyniom w Polsce, co jest ich prawem człowieka.
Wyniki naszego dwumiesięcznego monitoringu można znaleźć tutaj:
Badania zostały przeprowadzone w ramach rocznego projektu “Uchodźcy z Ukrainy w Polsce”. Więcej na ten temat piszemy tutaj.
Więcej informacji:
e-mail: [email protected]
lub tel.: +48 609 288 277