Unia Europejska musi powstrzymać karę śmierci na Białorusi – Amnesty International

Unia Europejska musi powstrzymać karę śmierci na Białorusi

W związku z egzekucją dwóch mężczyzn na Białorusi Amnesty International wezwała polską Prezydencję do zwiększenia presji w celu całkowitego zniesienia kary śmierci w tym kraju. Białoruś jest ostatnim państwem w Europie, w którym wciąż wykonywana jest kara śmierci.

– Skazany popełnił straszne zbrodnie, ale nie powinien zostać stracony – powiedział Nicolas Beger, Dyrektor Biura Amnesty International ds. Unii Europejskiej. – Nikt nie powinien być pozbawiany fundamentalnych praw człowieka. Wezwaliśmy polską Prezydencję do przekazania tej wiadomości władzom w Mińsku. Polska powinna wykorzystać szczyt Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się we wrześniu w Warszawie, do wsparcia Białorusi na drodze do abolicji kary śmierci, uwolnienia więźniów sumienia oraz zagwarantowania wolności słowa i zgromadzeń.

Nie jest znana dokładna data egzekucji 28-letniego Andrieja Burdyka. Zakłada się, że został stracony pomiędzy 14 a 19 lipca. Drugi mężczyzna, oskarżony w tym samym procesie, został najprawdopodobniej również stracony, ale ta informacja nie została jeszcze potwierdzona. Amnesty International uważa, że wykonywanie kary śmierci na Białorusi wynika ze słabości wymiaru sprawiedliwości, który korzysta z kary śmierci w sposób sprzeczny z przyjętymi standardami i prawem międzynarodowym. Istnieją wiarygodne dowody na to, że w celu uzyskania -zeznań- stosuje się tortury i inne formy nieludzkiego traktowania.

Andriej Burdyka i drugi mężczyzna zostali skazani na karę śmierci 14 maja br. za przestępstwo popełnione podczas zbrojnego napadu w Grodnie w październiku 2009 roku. Obaj zostali oskarżeni o morderstwo z premedytacją, napad z bronią w ręku, podpalenie, uprowadzenie osoby nieletniej, kradzież i rozbój.

W poniedziałek matka Burdyki odwiedziła więzienie, gdzie przetrzymywany był jej syn. Powiedziano jej, że został on zastrzelony i przekazano jej jego ubranie i okulary. Nikt z rodziny nie został oficjalnie poinformowany o egzekucji.

Na Białorusi, więźniowie są informowani o tym, że zostaną straceni na chwile przed egzekucją, która jest wykonywana przez strzał w tył głowy. Ciało nie zostaje przekazane rodzinie, która często jest informowana o egzekucji po fakcie. Miejsce pochówku również trzymane jest w tajemnicy.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy egzekucję dwóch braci na Białorusi!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Konkurs filmów o prawach człowieka i debata “Obcy w swoim domu. Palestyńczycy a Izrael” – Amnesty na festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity

Powiązany temat

„Lex Woś” − poselski projekt ustawy o transparentności finansowania organizacji pozarządowych − uwagi organizacji pozarządowych

Powiązany temat

Poszukujemy osoby na stanowisko: koordynator_ka ds. finansowych

2269