Unia Europejska/Federacja Rosyjska: prawa człowieka muszą znaleźć się w porządku obrad – Amnesty International

Unia Europejska/Federacja Rosyjska: prawa człowieka muszą znaleźć się w porządku obrad

Członkowie AI z Belgii organizują w poniedziałkowe popołudnie demonstrację, która zbiegnie się w czasie ze spotkaniem Władimira Putina z liderami Unii Europejskiej. Patrząc na transparent przedstawiający rosyjskich żołnierzy pomiędzy ruinami domów mieszkalnych nasuwa się pytanie, czy aby Unia Europejska i Federacja Rosyjska wyznają te same wartości. AI apeluje do liderów UE by w rozmowach z Prezydentem Putinem przerwali ciszę na temat Czeczenii. „Obie strony konfliktu popełniają okropności wojenne, ale rzeczą najwyższej wagi jest by Unia Europejska stanęła twarzą w twarz wobec rosyjskiej polityki względem Czeczenii.”- powiedział Dick Oosting, dyrektor Europejskiego biura AI.

Organizacja jest głęboko zaniepokojona skutkami gwałtownej reakcji rosyjskiej, która nastąpiła po tragicznym zdarzeniu wzięcia zakładników w moskiewskim teatrze i wzywa władze rosyjskie między innymi do zagwarantowania ochrony ludności cywilnej przed uderzeniami rosyjskich sił bezpieczeństwa. (zobacz: EU-PUTIN SUMMIT AND CHECHNYA: A TEST OF EU CREDIBILITY AMNESTY INTERNATIONAL URGENT APPEAL, dostepne na: www.amnesty-eu.org).

Tło sprawy

Amnesty International rozpoczęła światową kampanię „sprawiedliwość dla wszystkich” w Federacji Rosyjskiej demaskując krwawy ciąg nadużyć i bezkarności, które dotykają podstawowych praw zwykłych ludzi na terenie całego państwa.

Przedstawiając w Moskwie raport Amnesty International “Denial of Justice”, Irene Khan, Sekretarz Generalna AI powiedziała: „Prezydent Putin musi pokazać że jest przywódcą, który potrafi prowadzić politykę międzynarodową i nie popełni tych samych błędów co Stany Zjednoczone ograniczając prawa człowieka w imię walki z „międzynarodowym terroryzmem”.”

Członkowie Amnesty International na całym świecie od Japonii na wschodzie po Alaskę na zachodzie, i od Islandii na północy po południową Afrykę na południu, organizują różne akcje – podpisują petycje, zapalają świece, organizują konferencje prasowe i wykłady w celu zwrócenia uwagi zwykłych ludzi, polityków i mediów na atmosferę bezczynności, w której dochodzi do pogwałcenia praw człowieka w Federacji Rosyjskiej i domagają się odpowiedzialności oprawców/sprawców.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
5142